Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

I Číměř se chtěla stát Vesnicí roku

15.06.2018

ČÍMĚŘ (ap) - Také Číměř letos usilovala o to, stát se Vesnicí roku ve 24. ročníku této soutěže. Vybrala si však rok, kdy je konkurence velmi silná. Neměla to mít lehké, zatímco loni se „vysočinské“ části této soutěže zúčastnilo jen 14 obcí, letos jich je téměř dvakrát tolik.


Důležité hosty přivítali v Číměři v pondělí 4. června. Byla to desítka návštěvníků nejen z celé Vysočiny, ale i různých ministerstev, kteří tvořili komisi, hodnotící obce přihlášené do soutěže Vesnice roku. Členové komise mají na každou ves maximálně dvě hodiny času, během nichž musí vedení obce předvést to nejlepší a nejzajímavější, co může vesnice nabídnout. Číměřští zvolili trochu jiný postup než ostatní vesnice – téměř každé zastavení dostal na starost některý z tamních mladých hasičů a hasiček, kteří o dané zajímavosti či události řekli několik vět. Tento přístup byl i podle komise velmi originální, navíc bylo jasně patrné, jak jsou děti z Číměře šikovné a hrdé na své rodiště. Doplňující informace pokaždé podala starostka s místostarostkou. Děti si ale chválu zaslouží, protože se na tuto výjimečnou událost velmi dobře připravily a vzaly ji s veškerou vážností.

Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku budou známy do konce června. Vítěz krajského kola postoupí do kola celostátního, které bude uzavřeno slavnostním vyhlášením na podzim tohoto roku. A pak je ještě jedno kolo, celoevropské. V něm nyní bojuje loňský vítěz celostátního kola, Heřmanov na Žďársku, jehož starostka Číměř s komisí také navštívila.

Ovce opět na pastvě

Do obecného povědomí vešla Číměř obnovením pastvin na jižním okraji obce v lokalitě zvané Válov. Pastviny v Číměři obnovili v těžko přístupném terénu malého údolíčka, kde se před desetiletími běžně pásávalo a kudy dnes vede cyklostezka. Vrátit ovčí pastvu do vsi byl ale nápad hodně vzdálených přespolních. „V roce 2013 nás oslovil Český svaz ochránců přírody Kněžice s tím, že vytipovali několik lokalit na Třebíčsku, které dříve sloužily jako pastviny. To znamená, že jsou tam dodnes rostliny a živočichové, kteří už nejsou moc k vidění,“ vysvětlila číměřská starostka Lenka Hůlková.

Návštěvník Válova tak může v těchto dnech spatřit na svažité pastvině asi desítku ostříhaných a očkovaných ovcí. Letošními velkými vedry prý zvířata netrpí. „Mají tam místečka, stromy, kde se mohou schovat. Projekt pokračuje, chtěli bychom tam spásat kousek další parcely, která je ale v soukromém vlastnictví. Tak uvidíme, jak to dopadne,“ dodala starostka Hůlková. Obec už také připravila žádost na opravu hráze, přepadu, stavidla i přítoku rybníka v údolí. Jeho rekonstrukce by měla proběhnout na konci letošního roku.

Krajským vítězem Vesnice roku se nakonec stal Vepříkov (okres Havlíčkův Brod). Číměř se dočkala Zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí. Z našeho okresu získal ještě Rudíkov Diplom za společenský život v obci a Štěpkov Zlatou cihlu za opravu hasičské zbrojnice.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk