Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Tatra nemusí být vždy jen automobil, ukazuje Jaroslava Pavlíčková.
(foto: ap)

I řeznické stroje nesly značku TATRA

03.12.2015

Náměšť nad Oslavou (ap) - Palice na omráčení hovězího dobytka je zatím nejnovějším exponátem, který se podařilo získat řeznickému muzeu v Náměšti nad Oslavou.


Sbírka muzea, nesoucího dnes oficiálně název Řeznické muzeum Jana Pavlíčka z.s., se začala rozrůstat na přelomu let 1999/2000 získáním prvního stroje tzv. narážky pístové. V muzeu, které se nachází v sousedství Penny marketu, může návštěvník obdivovat řadu festovních strojů, na nichž by se mohlo kdykoliv začít zase vyrábět. Třeba prátovačku. „Prát je pojivem v klobásách. Dřív se dělal už z teplého masa. Když se zabil hovězí dobytek, tak se ještě teplé maso mačkalo a vznikalo jemné dílo, tedy prát. Slovo mačkalo, to je v tomto případě odborný termín,“ vysvětlila Jaroslava Pavlíčková. Jedním z nejnovějších exponátů, který do muzea získali asi před měsícem, je narážecí stroj na plnění klobás. K údivu náměšťských řezníků je na něm napsáno TATRA.

Z narážek přešli na zbraně

„To nás překvapilo, stroj jsme přivezli z Mladé Boleslavi od rodiny, která ho vlastnila. Vlastně jsme vůbec netušili, že firma Tatra dávala dohromady i řeznické stroje. Jakým způsobem se podílela na jejich výrobě, to nemáme ještě zmapované. Zjistili jsme, že tyto stroje jsou z Chabařovické slévárny oceli, kde se vyráběly tak dobře, že je vyváželi i do Jižní Ameriky,“ přiblížila Pavlíčková.

Chabařovická slévárna oceli, akc. spol. Vyklice u Ústí n.L. zahájila svůj úspěšný program speciálních řeznických strojů na světové úrovni s vývozem výrobků po celé Evropě a Jižní Americe v roce 1924. Tento sortiment výrobků se udržel až do roku 1940. Za druhé světové války ale musel ustoupit výrobě zbraní pro Hitlera. K výrobě řeznických strojů už se pak nikdy Chabařovické slévárny nevrátily. Na kovovém štítku stroje čteme: „Toto zařízení je prodáno pod výhradou práva vlastnictví a zůstává proto majetkem firmy závody Tatra až do úplného zaplacení kupní ceny příslušenství.“

Leasing, nic nového pod sluncem

Byl to tedy ve své době leasing, což je finanční produkt, který se oficiálně v českém prostředí objevil až po roce 1989. Ale už mezi dvěma světovými válkami továrna dala stroj řezníkovi a ten ho postupně splácel. „Je to už je druhý stroj, který jsme získali, co má na sobě takovou cedulku. Stroj fungoval na principu pístu. Řezník smíchal dílo s masem a kořením, tím ten stroj naplnil a pak už jen točil klikou,“ dodala Pavlíčková.

Pro správu muzea založili sourozenci Pavlíčkovi neziskovou organizaci, která se bude starat o jeho provoz. Intenzivně také pracují na záměru novostavby nové dvoupodlažní budovy řeznického muzea v Náměšti, které by mělo vyrůst na pozemku mezi kruhovou křižovatkou a sokolovnou. Budova už je vyprojektovaná a pokud vše půjde podle představ, vyrůst by měla během roku 2017 v rámci programu rakousko-české spolupráce a výzvy Interreg. Předpoklad otevření muzea je na začátku roku 2018.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk