Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Islámský stát bude poražen, ale nebude to vítězství

03.04.2017

SEDLEC (pch) - „Teroristické útoky jsou teprve začátek,“ zaznělo mimo jiné na přednášce Stanislava Balíka na téma Islámský stát - největší bezpečnostní hrozba pro Evropu od druhé světové války. Ta se konala poslední březnový den na 22. základně vrtulníkového letectva a zúčastnili se jí vedle zástupců armády i zástupci Policie České republiky.


Stanislav Balík svoji velmi poutavou přednášku začal v roce 1977 a postupně vysvětlil historické souvislosti vzniku Islámského státu. O tom ale více v rozsáhlejším materiálu, který připravujeme do příštího vydání Horáckých novin. Balík také naznačil, že z vojenského hlediska se konec Islámského státu blíží. „Předpokládám, že k jeho porážce dojde ještě tento rok,“ uvedl Stanislav Balík. Podle jeho slov ale není důvod k jásání a optimismu. „Boj se přesune do Evropy,“ řekl Balík. Podle dostupných údajů vyplývá, že s uprchlickou vlnou se dostalo do Evropy několik desítek tisíc bojovníků Islámského státu, kteří na sebe nabalují další a další džihádisty.

„Jedinou pevnou hrází jsou dnes v Evropě země Višerádské čtyřky. „To je jediná cesta, vzít si za vzor polského krále Jana III. Sobieského a spojit střední Evropu,“ vzpomněl Stanislav Balík na vítězství před Vídní. „Musíme spoléhat sami na sebe. Schengen nefunguje, jediný kdo se postavil ostře proti, je Maďarsko. Slovinsko a Makedonie nasadily armádu a změnil se i postoj Rakouska. Nejslabším článkem je nyní Itálie,“ říká Stanislav Balík a dodal: „Německo je na pokraji chaosu, v nejhorším případě tu hrozí syrská a irácká cesta,“ dodal.

Teroristických útoků v Evropě razantně přibývá, bezpečnostní složky nejsou schopny eliminovat možné útočníky. Obyvatelé Evropy si musí uvědomit, že ta rizika tu jsou a nejsou malá. Taková je Evropa těchto dní. Více o Islámském státu a přednášce Stanislava Balíka v příštím vydání Horáckých novin.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk