Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jak vypadá masopust ve velkém stylu

09.02.2015

CHLÍSTOV (bas) - „Komu není lhostejný osud tradic v naší obci, račte se do desáté hodiny do místního hostince v převleku dostaviti. K účasti vyzýváme hlavně mládež, kteréžto bychom rádi toto nelehké břímě předali,“ praví se na webových stránkách obce Chlístov. My jsme se v sobotu 7. února přijeli podívat, kolik místních obyvatel vzkaz vyslyšelo a přišlo se masopustu zúčastnit.


Přestože je Chlístov poměrně malou obcí s počtem obyvatel nepřekračujícím tři stovky, masopustní veselí jim zde může leckdo závidět. Na průvod složený ze třiceti masek se přišlo podívat snad více než sedm desítek lidí ze vsi i z blízkého okolí a dobře věděli proč. Vedle fascinujících bytostí v kostýmech si pro ně totiž pořadatelé přichystali veselou muziku od „Kolegia pupíků“, zformovaných pouze za účelem této události, a malou dělostřeleckou jednotku. Když se nestřílelo z děla, mohli děti a dospělí obdivovat ještě roztomilé oslíky, kteří se spolu se svými jezdci a průvodci k masopustu na krátkou chvíli náhodně přidružili. Součástí vší té slávy byl také jídelní vůz, který si sami občané vyrobili.

V deset hodin vyrazil průvod masek směrem na Heraltice, obkroužil ves a kolem čtvrté se vrátil zpět k místnímu hostinci, odkud dopoledne vyšel. Peníze darované od obyvatelů Chlístova, navštívených během trasy, poputují na pořádání další akce pro celou obec za účelem utužování dobrých sousedských vztahů.

Autor: Bára Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk