Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jaro si s věkem vrásky nedělá. Právě naopak!

12.06.2019

BŘEZNÍK (mach) - Na bezmála sedmdesát se má stále čile k světu. Nechřadne, ba právě naopak. Nelekejte se. Nejedná se o žádnou dámu v nejlepších letech. Řeč je o březnickém folklorním souboru Jaro, který funguje na sedm desítek let a zjara navíc obnovil tradici nejmenších tanečníků předškolního věku pod názvem Jablíčko.


Národopisný taneční soubor Jaro má úctyhodnou tradici. Jeho začátky se váží s rokem 1950 (v jiných análech je uváděn rok 1952), kdy manželka ředitele školy Věra Dobrovolná za pomoci mladého učitele Bohumila Coufala založila při Osvětové besedě v Březníku zájmový kroužek. Jeho prvními tanečníky a zpěváky byla březnická omladina, narozená po roce 1930. Nácvik v prvních letech probíhal ve škole. První taneční pásmo bylo sestaveno z horáckých lidových tanců a písní. Hudební doprovod obstarávali domácí hudebníci pod vedením učitele hudby Františka Staňka. Soubor měl za sebou první úspěšná vystoupení a stal se známým v širokém okolí. První velkou prověrkou pro celý soubor byla účast na I. spartakiádě v Praze roku 1955, kde pořadatelé do programu zařadili i vystoupení národopisných souborů z celé republiky. „Tehdy nás reprezentovalo osm párů,“ vypráví paní Jarmila Horká, spoluzakladatelka a dosavadní členka souboru. V její rodině má tanec a folklor zvlášť tradici. „U nás tančí prababička, babička, maminka i vnuk,“ vyjmenovává.

Úspěšná vystoupení logicky vyplynula v založení tanečního souboru s názvem Jaro (jaro symbolizovalo mladé tanečníky, mladé lidi v rozpuku). U jeho zrodu v roce 1971 stála Věra Dobrovolná a Jarmila Teplá (dnes Horká). Soubor vznikl z místní skupiny SSM (Socialistický svaz mládeže) a později nad ním převzalo patronát místní JZD (jednotné zemědělské družstvo).

Více v tištěných novinách.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk