Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jasenice, kostel sv. Klimenta a Josef Pěnčík

15.09.2016

JASENICE (pch) - Tyčí se vysoko nad obcí a dominuje okolní krajině. Stojí na vrcholu kopce jako tichý svědek času, hluboké víry a člověčenství. Stojíte-li ve stínu stromů před vstupní bránou, obejme vás zvláštní nálada a získáte až podivuhodný klid. Je to magické místo. „Ano, řeč je o kostelu sv. Klimenta nad Jasenicí.


Orientovaný románský kostel pochází pravděpodobně z poloviny 13. století, věž byla přistavěna v polovině 16. století. Zasvěcení i pověst naznačují, že svatyně byla založena už v druhé polovině 9. století samotnými slovanskými věrozvěsty sv. Cyrilem a Metodějem.

Jednolodní kostel s obdélníkovou lodí a téměř stejně širokým čtvercovým presbytářem. Loď má rozměry 8,5 m x 6,15 m, vysoká je 6 m a je plochostropá. Zdivo je silné 1 až 1,17 m. V kněžišti se uchovala (snad původní) okna s oboustranně se rozevírajícími špaletami. Při vstupu do kostela zaujme především jeho skromné vybavení, symbolizující snad chudobu prvotní církve.

Před 110 lety, v roce 1906, prošel jasenický kostel rekonstrukcí. Při této příležitosti provedl odborný průzkum archeolog Volák. Na evangelické straně odhalil nápis: „Zdenek Zamrsky Zamrsku a na Gesenicych. Nad nápisem byl znak tohoto rodu. Další znak, tentokrát Jiříka z Jasenice objevil nad oltářem. Objevil zde i další nápisy, týkající se rodu Stráneckých a také dva texty z Písma svatého (Tom. 4.2. a Js 58.1).

Nedávno zesnulý vlastivědný badatel a spisovatel Josef Pěnčík měl jasenický kostel ve velké oblibě. Byl to on, kdo byl přesvědčen, že kostel sv. Klimenta je bytostně spjatý se slovanskými věrozvěsty. Jeho snem bylo nápisy objevené v roce 1906 obnovit. Bohužel se tak už za jeho života nestalo, ale snad se už brzy obnovení původní výzdoby kostela dočkáme.

Nedaleko od kostela na okraji lesa najdete malebné místo jednoho z pramenů Jasinky. Místo je krásně upraveno a pramen zakrytý stříškou. Proti prameni je lavička, vyrobená z jednoho trámu z náměšťského zámku. Místo nese název Pěnčíkova studánka. Do tohoto stavu ji uvedli ti, kteří obdivují celoživotní dílo Josefa Pěnčíka a chtěli mu takto za ni poděkovat a zanechat jeho odkaz a jméno v lůně přírody kraje, který tak miloval.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk