Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Je advent, policisté vyzývají občany ke zvýšené opatrnosti

04.12.2017

Je advent, policisté vyzývají občany ke zvýšené opatrnosti David Linhart Policie ČRVYSOČINA - Opět se blíží Vánoce a s nimi spojený nákup vánočních dárků. Adventní čas je ale také velikým lákadlem pro kapsáře a zloděje, kteří většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí.


Obrovskou příležitost tak mají ve velkých nákupních centrech. O tom, že jsme se stali obětí kapsáře či zloděje, se většinou dozvíme až u pokladny, kde zjistíme, že nemáme čím zaplatit. Mnohdy to ale také zjistíme až v pohodlí našeho domova. Zlodějům to mnohdy i my sami usnadňujeme, protože své věci nemíváme pod kontrolou, a tak je pro nás velmi obtížné si je ohlídat. Pro zloděje je ale naopak mnohem jednodušší nám je odcizit. Nebezpečí na nás nečíhá pouze v nákupních centrech. Musíme si dávat pozor i na svá vozidla, která parkujeme na parkovišti před obchody. Základním pravidlem je nenechávat na sedadlech nic, co by mohlo upoutat něčí pozornost, protože jak se říká - příležitost dělá zloděje. Automobil bychom vždy při jeho opuštění měli pečlivě uzamknout a zajistit jak proti pohybu, tak proti krádeži. Pozorní bychom měli být i při ukládání nakoupených věcí do zavazadlového prostoru nebo při odvážení nákupního vozíku, byť by to bylo jen na krátký okamžik. V žádném případě ale nenecháváme vozidlo odemčené a své věci bez kontroly.

Rady pro nakupující a řidiče:

• tašky či batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte

• svá zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu

• nenoste své osobní doklady v peněžence a identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty

• kabelku noste u těla a nikde ji neodkládejte

• uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního vozíku, mějte je stále na očích

• ve vozidle nenechávejte věci, které mohou upoutat pozornost zlodějů

• fyzicky se přesvědčte, že vozidlo máte uzamčené a zajištěné

• buďte obezřetní a všímaví

Trendem současné doby však není jen nákup v kamenných obchodech, ale čím dál častěji nakupujeme přes různé internetové portály. Internet je bezesporu velice důležitá a užitečná věc. Dozvíme se zde spousty různých informací, ale můžeme tam také narazit na podvodníky, kteří využívají naší důvěry a v mnoha případech se nás mohou snažit okrást. V nakupování po internetu určitě také nalezneme velké množství výhod. Zboží si můžeme vybírat z pohodlí domova, nemusíme osobně navštěvovat obchody, zvolené výrobky i jejich ceny můžeme mezi sebou porovnat a zvolit si tak nejvýhodnější nabídku a v neposlední řadě nám objednaný nákup zásilková služba dodá až do domu, což vede k úspoře jak času, tak i peněz. V souvislosti s nakupováním po internetu také musíme zvážit i možná rizika, která na nás, ať chceme nebo ne, číhají. Proto si v následujících bodech shrneme, jak bezpečně nakupovat.

• nakupujte pouze u prodejců, které dobře znáte, pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace

• před nákupem si přečtěte zásady o dodání zboží, smluvní podmínky

• seznamte se s reklamačním řádem

• od prodejce získejte informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží

• vyhledejte si telefonní číslo, e-mail prodejce a jeho adresu

• uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, kdy bude zboží dodáno, e-mailová korespondence apod.)

• platbu předem na účet prodávajícího provádějte pouze tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka

Mějte ale stále na paměti, že na internetu se pohybují stovky milionů lidí a právě z tohoto důvodu je zde obrovský prostor pro páchání kriminality. Buďme tedy vždy o krok napřed před nepoctivými uživateli internetu a nedejme jim šanci, aby nás podvedli. Proto buďme velmi obezřetní a nenechejme se zlákat mnohdy až podezřele výhodně vypadajícími nabídkami.

Autor: David Linhart
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk