Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Je tu první techno, má ho být míň a má být tišší

27.05.2013

Meziříčko - Soužití obyvatel Meziříčka a technařů, kteří si několikrát do roka dávají dostaveníčku na nedalekém Skalákově mlýně, má po minulých letních sezonách spoustu trhlin. Obyvatelé nejen Meziříčka si stěžují především na monotónní, několik dní trvající hluk. „Nedá se při tom spát,“ říkají mnozí z nich.


Loni se objevila petice Za dodržování právních předpisů a norem ČR při akcích typu technoparty pořádaných u obce Meziříčko, kterou podepsalo 227 lidí (57 z Meziříčka, 64 z Domamili, 36 z Krasonic, 17 ze Štěpkova, 25 ze Šašovic, 21 z Jindřichovic a 7 z Budče). Podle členky petičního výboru Dany Prokopové nejde jen o hluk, ale i o další omezení. V této souvislosti připomíná případ z loňského roku, kdy po silnici kolem Skalákova mlýna neprojel autobus. „Co kdyby museli jet hasiči nebo sanitka?“ ptá se Dana Prokopová.

O nedostatcích samozřejmě ví i majitel mlýna Miroslav Skalický. „Máme snahu tyto věci řešit. Chtěli jsme si pronajmout další louky na parkování. Lidé by nám je i pronajali, ale mají strach ze starosty,“ konstatoval Miroslav Skalický a dodává, „z naší strany snaha je, ale starosta nekomunikuje.“

Podle Miroslava Skalického letos budou v Meziříčku tři technoparty, což je výrazně méně než v předešlých letech. „Zhruba deset akcí jsme letos odřekli. Nechci lidi provokovat,“ uvedl Skalický. „Dělám všechno, co je v mých silách. Tlačím na ně, aby to v noci maximálně ztlumili. Vím, že všechno není v pořádku, hodně věcí se dá ještě zdokonalit,“ říká.

„Techno nemám rád a tu hudbu moc nechápu, ale vadí mi, jak se společnost k technařům chová,“ vysvětluje Miroslav Skalický, proč se na jeho mlýně podobné akce konají. „Jsem přesvědčen, že lidem nevadí ani tak hluk, ale vadí jim lidi a jejich způsob života,“ dodává.

Zdá se ovšem, že snaha Miroslava Skalického ke kompromisu lidi v Meziříčku neuspokojí. Jejich cílem je akcí typu technoparty se zcela zbavit. „Domnívali jsme se, že člověk, který byl v Chartě 77, byl pro humanitu a svobodu člověka. Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého. To byl princip Charty 77. Tady jde jen o výdělek a principy jdou stranou,“ podotkla Dana Prokopová.

Na Skalákově mlýně probíhá celá řada dalších kulturních akcí, které ovšem lidem z Meziříčka tolik v žaludku neleží jako technoparty. „Třeba tradiční festival Magorovo Vydří je v pořádku,“ podotkl starosta Meziříčka Miroslav Pátek a dodal, „když nás nechá vyspat, nikdo si ho ani nevšimne.“

První technoparty má v Meziříčku začít ve čtvrtek a trvat do neděle. Horácké noviny budou situaci o víkendu v Meziříčku a okolí samozřejmě sledovat.

Petr Chňoupek

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk