Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Krásná jemnická věž pod náporem balónků neulétla.
(foto: Jan Uher)

Jemnicí proběhli královští poslové

22.06.2010

Jemnice - Malebné a poklidné město na jihu okresu se o právě uplynulém víkendu proměnilo v jeden obrovský zábavní park. Parkoviště byla zcela zaplněná a po jindy prázdných ulicích proudily davy lidí. Centrem všeho dění byl park kolem zámku, kde rozbili svá ležení rytíři. Jemnice se totiž vrátila takřka o sedm set let zpátky a ocitla se na počátku 14. století, tedy v době vlády Jana Lucemburského. Barchan, jedna z nejstarších slavností na Moravě i v Čechách, na tři dny ovládl celé město.

Traduje se, že Jan Lucemburský tehdy vytáhl s vojskem do našich krajů, aby zasáhl proti škůdcům Moravy. Nelze se dopátrat, zda to bylo přesně roku 1312 při vojenské výpravě proti Fridrichu z Lidnavy, anebo roku 1315, kdy král Jan vedl vojska proti Matouši Čáku Trenčanskému, nebo je příběh pouhou legendou tradující se v kraji po staletí. Jisté však je, že již roku 1713 je v kronice o slavnosti zaznamenán spor a již tehdy nebyla pro Jemnické žádnou novinkou.


Podle pověsti se král Jan nechtěl po dvou letech manželství odloučit od své mladé a krásné ženy, a proto ji s sebou vzal na válečné tažení. Aby však nebyla vystavena nebezpečí přímo v polním ležení, ubytoval ji za pevnými hradbami města Jemnice. Ta byla takovou návštěvou velice poctěna a královny Elišky si jaksepatří hleděla.

Zamilovaný král nemohl nechat svoji ženu beze zpráv, a proto jí průběžně poslal čtyři posly, kteří nesli zprávu o průběhu bitvy.

Eliška chtěla posly za dobré zprávy obdarovat. Mladá královna však byla chudší než leckterá měšťanka Jemnice. Proto posly obdarovávala tím, co měla. První dostal barchetový náprsník a tím dostala budoucí slavnost jméno, druhého podarovala šátkem, třetího vlastními punčochami a čtvrtého? Pro toho již nezbylo nic, a tak ho alespoň ozdobila věncem útěchy.

Bůh ví, co by dostal pátý posel, ale bitva byla vítězně dobojována a do Jemnice přijel sám král Jan. Eliška i Jemničtí byli šťastni a příjezd krále náležitě oslavili. Bohužel, král se musel neprodleně vydat do Prahy za dalšími vladařskými povinnostmi.

Kontrastem k tomuto historickému příběhu a rytířskému ležení bylo nesmírné množství nejrůznějších pouťových atrakcí, které tento ostrůvek středověku doslova obklíčily. Jemničtí i návštěvníci si tak mohli vybrat a doslova cestovat v čase. Z centrifugy rovnou za rytíři, sledovat nejrůznější souboje, kejklíře, písně minesengrů či výkon hrdelního práva na odchycených lapcích a poběhlicích.

Jemnické historické centrum je přirozenou kulisou těchto slavností a návštěvník žasne, kolik krásných budov, tvořících dosud nenarušené komplexy, toto městečko nabízí. S přilehlým parkem a rybníkem je nádherným prostředím k podobným slavnostem jako stvořeným.

V tvrdém souboji středověku se žhavou současností však dostali rytíři i s minesengry na frak. Kam se hrabe brnkání doprovázené libým zpěvem a hlasem fléten na dunivé tuc, tuc, tuc? Z nedalekého dolíku v parku se jako z pekelného kotle šířil lomoz přímo ďábelský. Ještěže rytíři byli jenom jako. Ti skuteční by dozajista před pouťovými atrakcemi prchali o překot.

Vzpomínky na čtyři posly, krále Jana a Elišku trvají v Jemnici od pátečního odpoledne až do neděle. Jemnice se tak stává centrem širokého okolí a užívá si slávy, která jí patřila za panování Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV.

Jemnice je ještě nyní krásné a malebné historické město, které má co nabídnout. Turisté, kteří ji navštíví o Barchanu, se tam jistě rádi vrátí i jindy, kdy ruch a rej vystřídá klid a město je možné si prohlédnout v klidu.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk