Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jemnické hradby procházejí razantní obměnou

13.11.2017

JEMNICE - S velkým uspokojením se s vámi rád podělím o další významnou rekonstrukci jedné z nejdůležitějších, nejrozsáhlejších a nejviditelnějších jemnických památek. Nejedná se o nic menšího než o zajímavý komplex jemnických hradeb.


Mimochodem, věděli jste, že jemnické hradby slavily v letošním roce svoje už 790. narozeniny? Každé kulatiny se mají pořádně oslavit. Tak se stalo i u nás. Hlavně díky přičinění Muzejního spolku Jemnice se konala návštěvnicky vděčná výstava. Jako první dárek dostalo naše opevnění barevnou brožurku, kterou zcela zdarma dostanete například v jemnickém turistickém informačním centru.

Ten velký dárek ale přišel poměrně nedávno. Díky Ministerstvu kultury ČR, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se městu Jemnice podařilo zajistit dostatek finančních prostředků na opravu hradeb na Malé brance (kousek pod Základní školou v Jemnici). Mám to štěstí, že bydlím se svou rodinou právě ve stínu jemnického opevnění. Kdykoliv otevřu dveře, mohu obdivovat um našich předků. Za použití minimálního množství vápenné malty dokázali skládat kámen ke kameni a pod jejich rukama vyrostlo (téměř) nedobytné masivní dvojité opevnění. Už tehdy nešlo o žádnou „zedničinu“ ale čistou kamenickou práci. Spáry mezi kameny jsou takové, že leckde máte problém zastrčit do nich zápalku. Věřím, že i zhotovitelská firma a památkáři se vynasnaží v takové mravenčí práci pokračovat. I my na to dohlídneme.

Nechci vás unavovat podrobnou historií, ale pár vět si jistě zaslouží. Dle slov pana doc. Miroslava Plačka se nejprve uvažovalo o opevnění knížecího dvorce v Podolí (dodnes patrnou nejstarší jemnickou dochovanou stavbou – románskou věží u kostela sv. Jakuba). Posléze však bylo rozhodnuto o opevnění města Jemnice nad řekou Želetavkou. Svědčí o tom opevňovací listina z roku 1227, kterou vydal král Přemysl Otakar I.:

„ Ve jménu svaté a nedělitelné Trojice Amen. Přemysl Otakar z Boží milosti český král. Protože věrný náš Petr, správce bítovské provincie, má opevnit město Jemnice. A pokud by neměl dostatek na všechny úhrady. My dáváme k svobodnému prodeji újezd Lovětín Floriánovi, opatovi kláštera Louka. Opatovi i jeho následníkům dáváme všechna práva k tomuto majetku. Dáno v Praze O Masopustní neděli roku 1227.“

Město Jemnice se od té doby zařadilo k nejmenším královským městům (5,5 ha). Menší už byla pouze města Jaroměř a Loket.

Každý řádný patriot má sklony tvrdit, že právě v jeho městě nebyly hradby nikdy dobyty. To bohužel v Jemnici s čistým svědomím tvrdit nemůžeme. Překonala je vojska krále Matyáše Korvína v roce 1468. Jak už to tak ve středověku bývá, nespokojil se pouze dobytím města, ale dal si záležet i na jeho vypálení. Na čem si před téměř šesti sty lety (1422) vylámali zuby husité, tam se Matyáš opravdu „vyřádil“.

Jemnice však díky Janu z Pernštejna opět vstala z popela. Ovšem pouze do roku 1530, kdy Jemnice přišla o statut královského města a stala se městem poddanským. Tím ovšem nedobrý osud jemnických hradeb nekončí. Tak jako v řadě moravských měst, neodolaly nájezdům švédských vojsk za doby třicetileté války. Poslední, kdo jemnické hrazení ohrožuje, je v současné době zub času. A tak my, jako symboličtí obránci hradeb, se snažíme investovat pravidelně významné částky na jejich záchranu. Pokud Jemnici navštívíte a projdete si značený Okruh královny Elišky, pak uvidíte, že zástupci města (jak současní, tak i ti minulí) se o opevnění starají. Nově zrekonstruované úseky můžete obdivovat pod jemnickým zámkem, V Zahrádkách (opravena unikátní hradební věž), a tak můžeme pokračovat až do inkriminovaného úseku na Malé brance. Hodláme v tomto úsilí pokračovat i do budoucna a čekají nás například hradby na Horních valech.

Rekonstrukce přijde na cca dva miliony korun a je z necelé poloviny financována z programu regenerace MPZ.

foto HoN: Petr Chňoupek

Autor: Petr Novotný
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk