Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jen se seznamuji s chodem armády, říká ministr obrany

21.09.2010

Náměšť nad Oslavou - Na konci srpna jmenoval ministr obrany Alexandr Vondra patnáctičlennou skupinu, která má za úkol předložit vizi vývoje armády v příštích deseti až patnácti letech. Takzvaná Bílá kniha se může stát noční můrou i náměšťské letecké základny. V roce 2003 se jejímu zrušení obrany se jednalo jen o běžnou pracovní návštěvu, při které se ministr seznamuje s chodem vojenských zařízení. Obdobnou návštěvu zažila i základna ve Vyškově nebo v Přerově. podařilo zabránit, teď se ale objevují nové obavy.


V pátek 17. září navštívil leteckou základnu sám ministr Vondra. Šlo o velmi nečekanou návštěvu. Podle informací z ministerstva

„Návštěva pana ministra byla skutečně překvapivá,“ podotkl na adresu přepadovky na letišti náměšťský starosta Měrka, „bývalo zvykem, že jsme byli přizváni. Informace o tom, kam půjde další vývoj základny, jsou pro nás velmi důležité. Úvahy o rušení letectva jako takového, nás samozřejmě netěší.“

Jasné odpovědi na to, co bude s leteckou základnou dál, se nikdo v Náměšti nedočkal. Čeká se až na Bílou knihu, která přesně definuje, co armáda potřebuje, respektive co potřebuje Česká republika od své armády. „Bílá kniha bude zásadním koncepčním materiálem o budoucnosti naší armády. Existuje v mnoha zemích NATO, ale České republice chybí od roku 1995,“ uvedl Alexandr Vondra.

V odborném týmu pracuje např. i ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo režisér, producent a příslušník Aktivních záloh Armády ČR Václav Marhoul. Konečné znění Bílé knihy bude známo v březnu příštího roku. Změny by se podle ní měly udát nejdříve v roce 2012. Jestli se dotknou i 22. letecké základny, není prozatím jisté.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk