Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jihlavka bývala řekou malíře Krásného

23.10.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (ap) - Malíř Ladislav Krásný byl jedním z výtvarníků, jejichž dílo jsme si připomněli na nedávné výstavě Zde domov můj“, uspořádané k letošním oslavám sta let české státnosti v Moravských Budějovicích.


Letos si ale také připomínáme 40. výročí začátku fungování všech čtyř soustrojí přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Přečerpávací vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče byla postavena v letech 1970 až 1978 a její součástí je i dolní nádrž Mohelno. Vzdutí hladiny je dlouhé 22 kilometrů a sahá až k obcím Číměř a Vladislav.

Při stavbě nádrže došlo ke zničení několika mlýnů. Stavba Dalešic započala v roce 1970 a trvala osm let. A tato skutečnost vyprovokovala řadu tehdejších malířů krajinářů, aby jezdili na Jihlavku, jak řece důvěrně říkali, a kreslili nenávratně zanikající krásy říčního údolí. Dobové časopisy o této události referovaly pod titulky „Labutí píseň řeky Jihlavky“.

K milovníkům krás meandrující řeky patřil i Ladislav Krásný (1920 – 1980), který už v říjnu roku 1971 uspořádal v Místní osvětové besedě v Dalešicích výstavu, nazvanou „Řeka Jihlavka“. Literárně nadaný výtvarník složil při této příležitosti i báseň Jihlavka, ve které najdeme i tyto verše: „Ve splavu řeky Jihlavky probleskl temný stín/ Do srdce výkřik pad. / Bolí, co ztratit máš – cos nazýval do- dnes svým… Když řeka umírá / zemře i několik lidských srdcí / ve stráni zvadne brambořík do léta / a malíři zlomí se barevná paleta“.

Řadu obrazů věnovaných řece Jihlavce vystavil Ladislav Krásný později i na hradě Bítově během léta roku 1974. Už názvy obrazů dokládají, kam chodíval začátkem sedmdesátých let za svými motivy: Wilsonka, Dalešický splav, Mlýnská struha, Wilsonka od Černých vírů ad. Svůj zájem však rodák z Hané a realistický malíř Ladislav Krásný nevěnoval jen jednomu kraji, malovat jezdil i do Podyjí, k jihočeským rybníkům, do okolí Telče a třeba i do Jugoslávie, kam ho lákalo moře. Vzhledem k výstavbě Dalešické přehrady se však rozsáhlá kolekce Krásného Jihlavky stala i významným uměleckým dokumentem dané doby. Vždyť „své řece“ Krásný věnoval pětadvacet let malířské práce.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk