Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jirkasova cesta se na jaře obleče do květů

04.11.2013

Číměř - Letošní Dušičky přinesly opravdové dušičkové počasí. Ač se mlha válela téměř po zemi, bylo docela teplo. A právě v tomto počasí se vydalo třiašedesát obyvatel Číměře sázet nové stromy na tzv. Jirkasovu cestu za vsí.


Jirkasova cesta se nachází jižně od obce a spojuje silnici Číměř – Dolní Vilémovice s Jirkasovým mlýnem na břehu řeky Jihlavy. Sázení nových stromů organizovala obec ve spolupráci s místním sborem dobrovolných hasičů.

„Celkem dnes sázíme čtyřicet tři ovocných stromů,“ prozradila nám starostka Číměře Lenka Hůlková, kterou jsme zastihli, jak jinak, při sázení jednoho ze stromků. Do země ho usazovala společně s Janou Štefánkovou z oddělení vnitřních a vnějších vztahů Jaderné elektrárny Dukovany. Právě Skupina ČEZ, respektive Nadace ČEZ přispěla na výsadbu na Jirkasově cestě nemalou finanční částkou. Číměř dostala od nadace částku 180 tisíc korun. A ještě pro upřesnění, většina vysázených stromů jsou švestky, které doplňují jabloně a třešně.

„Obce v regionu Jaderné elektrárny Dukovany vysadí díky Nadaci ČEZ na 1 800 různých druhů stromů. Zatímco někde vzniknou ovocné aleje tvořené švestkami, jabloněmi či hrušněmi, jinde vysází tradiční zástupce lesů naší zeměpisné šířky v podobě buků, dubů a javorů a chybět nesmí ani český národní symbol lípa srdčitá,“ prozradila Jana Štefánková. Letošní výsadba alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011, kdy města a obce obnovily či nově vysadily čtyřicet šest stromořadí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely,“ řekla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

Na sázení dorazilo šedesát pět občanů Číměře. „To je zhruba třetina obce,“ podotkla starostka Lenka Hůlková. V takovém množství lidí šlo sázení od ruky a do oběda bylo zasázeno. Tím ovšem celá akce nekončila. Pro všechny sázející byl připraven výtečný guláš a kdo měl zájem, mohl si nad ohýnkem opéci špekáček.

Stromy na Jirkasově cestě jsou zasázeny. Pohled na novou alej je sice pěkný, ale svou pravou krásu ukáže teprve na jaře až švestky, jabloně a třešně rozkvetou.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk