Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Prostory hudebního oddělení jsou velmi přívětivé.
(foto: Jan Uher)

Již 85 let pluje Hynek Luňák životem

14.04.2011

Narodil se 12. dubna před pětaosmdesáti lety v Praze. Ač Netřebíčák, v Třebíči dobře známý výtvarník, který městu, ve kterém zakotvil, dělá čest nejen svým výtvarným tvořením.


Za zlaté éry Západomoravských strojíren, Elitexu a později Unipletu pracoval jako konstruktér punčochových pletacích strojů. Patřil mezi přední konstruktéry. V roce 1962 byla pracovní skupina, ve které pracoval, vyznamenána Řádem práce za stroj, který se svou skupinou vyvíjel v letech 1962 - 66, a který byl vyznamenán Zlatou medailí brněnského veletrhu.

Je však Hynek Luňák technokrat? Rozhodně ne. Vždyť veřejnosti je znám především jako výtvarník, jako milovník přírody a dlouhých toulek, na kterých se umí dívat kolem sebe.

Této schopnosti využívá při svých zahraničních cestách, na které je vysílán právě jako konstruktér pletaček. Díky tomu se dostává i do zemí a míst, které v době života za železnou oponou byly běžnému člověku odepřeny. Kromě toho podnikl řadu soukromých studijních cest do Itálie, Anglie, SSSR, Polska, Bulharska, Rumunska, Maďarska, Holandska, Belgie, NDR, Rakouska, SRN a Řecka.

Své výtvarné dovednosti rozvíjel ve výtvarných kroužcích v Gottwaldově (dnes Zlíně), Táboře a posléze Třebíči, kde byli jeho učiteli prof. Vladimír Hroch, Z. Kousal, a zejména prof. Novotný. Podle možností se zúčastnil několika internátních malířských školení, vedených Fr. Grossem, akad. malířem Šámalem a prof. Ant. Kybalem.

V těchto dnech má třebíčská veřejnost možnost navštívit jeho výstavu Bretaň, dcera oceánu v hudebním oddělení Městské knihovny v Třebíči. Výstava se jmenuje stejně jako knížka Františka Kožíka, ze které jsou pod obrazy Hynka Luňáka ukázky. Stejně jako z obrazů dýchá na nás z nich atmosféra vonící slaným větrem od moře, rozervanými skalami, stavebními památkami a pověstmi. Výstava potrvá až do konce dubna a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk