Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Jiří Jun: „Útržky světla“, kresba perem a čínskou tuší, rozměry
(foto: ap)

Junovy Útržky světla

10.04.2019

Třebíč/Chodov (ap) - Náročnou perokresbu, nazvanou „Útržky světla“, dokončil v minulých dnech kreslíř Jiří Jun. Ve svém ateliéru v západočeském Chodově nyní pracuje na kresbě „Podmínky růstu“ a v přípravě na letní čas dokončil i uhlovou studii další kresby, nazvané dvojsmyslně „Ještě neodcházej“.


Jiří Jun (1942) je vynikajícím kreslířem, jedním z Mistrů současnosti, kteří kresbu povýšili na definitivní výtvarné dílo. Sám o sobě říká, že je dobrodruhem samoty, ticha a trpělivosti. Narodil se ve Světlé nad Sázavou a v letech 1966 – 1969 pracoval v propagačním oddělení firmy ZGK Třebíč. V Borovině. Na dvoře obuvnické továrny také poznal svoji budoucí manželku Zdenu a v Třebíči se jim narodila dcera Magdaléna. Už půl století však žije Junova rodina v městě Chodově u Karlových Varů. V posledním čtvrtstoletí jsou Junovy kresby díly, hledajícími odpovědi na otázky o smyslu lidské existence, vesmírného řádu či permanentního souboje světla a tmy.

Také ke kresbě Útržky světla Jun napsal svůj obvyklý poetický text: „Viděl jsem na videu, jak na velikém prostranství, zalitém slunečním svitem stojí malé dítě. Zahlédlo na zemi svůj stín a tak se leklo, že začalo utíkat. A když se zastavilo, ten stín tam zase byl. Nastal další panický útěk, než poznalo, že před vlastním stínem neuteče. Nemyslím nyní na onen stín, který je našim životním průvodcem, ale na ten stín v nás samých, tam někde uvnitř, je tak dlouhý, že ho nedohlédneš a když v sobě rozsvítíš, nabude čitelných a jasných obrysů - není tak lepší přítmí? Ale ne, je třeba nalézt útržky světla a posvítit proti světlu samotnému. Stín se náhle začne zkracovat, ale i tak, je-li jen polostínem v nás, zůstává. Hledejme ty útržky světla a schraňujme je v sobě pro možnost potřeby. Že ten stín nemáš a znáš jen světlo? Šťastný člověče, stoupni si na prostranství zalité slunečním svitem. Nemusíš utíkat.“

Vznik Junových kreseb je dlouhotrvající záležitostí. Od prvních myšlenek, které autor dříve převáděl pomocí uhlové kresby a dnes i pomocí grafického programu v počítači, se po mnoha studiích dostane až po namáhavou, ale pro autora relaxační či meditační část. To pak osm až dvanáct hodin denně kreslí asi měsíc jemným dámským perem a různě naředěnou tuší vrstvením tisíců drobných čar své „světlo vidění a vědění“.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk