Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kalendář Třebíč u Boroviny 2019

28.11.2018

TŘEBÍČ (mk) - Do třebíčských knihkupectví v těchto dnech přichází nástěnný kalendář s malinko škádlivým názvem „Třebíč u Boroviny 2019“. Kalendář, tištěný na křídovém papíru formátu A3, na každé stránce přináší jednu fotografii z třebíčské čtvrti Borovina a řadu článků z období přibližně od 80. let 19. století až do 70. let 20. století. Ty se však netýkají pouze Boroviny a zdejší obuvnické továrny, ale Třebíče jako takové. Nejméně jeden z nich ale vždy nějakým způsobem souvisí s fotografií na stránce.


Ve článcích novináři například píší o tom, že v Třebíči je bojovný kohout, který napadl hospodyni, že nový třebíčský hřbitov by měl stát na Terůvkách, že Baťa chystá další kolonii rodinných domků na jižní straně Třebíče, že volba třebíčského starosty byla prohlášena za neplatnou nebo že radní Dejmek ležel deset dnů mrtev v bytě, než ho po návratu od příbuzných našla manželka. Nechybějí samozřejmě ani sportovní zprávy, které líčí průběh zápasů borovinských klubů například se Spartou Praha či Bohemkou, popisují neúprosnou rivalitu s Horáckou Slavií a DSK Třebíč či se rozčilují nad provokacemi rozhodčích, kteří tendenčně řídí zápasy. U většiny článků je doplněn i rok vydání – pouze u několika z nich se přesný rok nepodařilo dohledat, období vzniku však vyplývá z kontextu. Na několika stranách čtenáři najdou i dobové inzeráty, na některých fotografiích možná poznají také své známé.

Kalendář vydal spolek Ekobioenergo, z. s., jenž se mimo jiné snaží upozorňovat na bohatou historii třebíčské čtvrti Borovina, která je neodmyslitelně spjata se zdejší obuvnickou továrnou. Díky ní se Borovina vyvíjela poněkud jiným směrem než zbytek Třebíče, což dokládá také množství kulturních a sportovních klubů, které zde fungovaly od příchodu rodiny Baťů až do 90. let minulého století. Jan Antonín Baťa měl dokonce v plánu Borovinu osamostatnit od Třebíče, tyto plány však vzaly za své s událostmi 2. světové války. Přesto byla Borovina i nadále specifickou čtvrtí obyvateli, kteří na ni byli vždy velmi hrdí. I proto se kalendář jmenuje „Třebíč u Boroviny“.

Autor: mk
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk