Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Umělecký kovář Karol Kováč upravuje plechové lístečky se jmény zachráněných židovských chlapců v koruně kovového Stromu života.
(foto: Arnošt Pacola)

Kalinovy chlapce připomenou lístky železného stromu

08.02.2019

Třebíč (ap) - Pamětní síň Antonína Kaliny v třebíčském Zámostí bude rozšířena o dvě místnosti. Dominantou nově koncipované stálé expozice tohoto třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí bude kovový Strom života se jmény chlapců, vyrytými na kovových listech, vznikající od dubna loňského roku.


Antonín Kalina (1902 – 1990) pocházel z dvanácti dětí a společně s dalšími sourozenci vyrůstal ve čtvrti zvané Kočičina. Za války, coby vedoucí obytného bloku č. 66 v koncentračním táboře Buchenwald, zachránil na 900 chlapců z evakuačních transportů, tedy před pravděpodobnou smrtí. V roce 2012, dvaadvacet let po Kalinově smrti, ocenil Památník Yad Vashem v Jeruzalémě Antonína Kalinu titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Tento fakt nyní bude v expozici nazvané „Děti Antonína Kaliny“ symbolizovat také umělecká kovářská práce v podobě listnatého stromu. Na každém z jeho lístků bude vyryto jméno zachráněného chlapce. „Nápad se stromem dostala ředitelka městského kulturního střediska, paní Jaromíra Hanáčková. A my jsme tu zakázku na škole dostali asi před rokem,“ prozradil umělecký kovář Karol Kováč,“ který své řemeslo vyučuje na Střední průmyslové škole v Třebíči. Rozsah zakázky na tento neobvyklý pomník určil především fakt, že Kalina sice zachránil přes 900 dětí, ale skutečně dochovaných jmen je jen 830. „Konstrukčně jsem si dílo připravil tak, že kmen stromu je z plátů pětimilimetrového železa a z kulatin, které jsou spojeny svařováním a celé je to uvnitř sešroubované do výsledného celku. Všechno je to spojeno z pěti velkých dílů, jinak by se to sem snad ani nevlezlo, kdyby to bylo celé v jednom kuse,“ přiblížil složitosti realizace artefaktu ve čtvrtek minulý týden kovář Kováč.

Vytvoření lístků se jmény chlapců a jejich zavěšení na strom byl úkol pro jeho kolegy, pasíře Miroslava Štěpánka a Janu Vlkovou. „Dostali jsme seznam se jmény zachráněných dětí a na CNC stroji nám kolega Mirek Rous vyryl písmo a tvary lístků. My jsme je potom vyřezali, obrousili, zahladili a napatinovali. Lístky stromu jsou vyrobeny z nerezového plechu proto, aby výsledné dílo bylo bezúdržbové. V peci jsme nastavili takovou teplotu, aby se na kovu objevila patina v podzimním odstínu, protože jsme nechtěli používat barvu jako nátěrovou hmotu. Jinak ocel stromu je v surovém stavu a pouze lakovaná proti rzi,“ vysvětlil kouzla technologie zpracování kovů pasíř Miroslav Štěpánek. Dílo vzniklo samozřejmě i s pomocí žáků SPŠT. Budoucí kováři i pasíři 2. a 3. ročníků na něm pracovali skoro celý rok, vyžádalo si spoustu hodin.

„Je to mistrovské dílo třebíčských kovářů a pasířů ze SPŠ. Dokázali zhmotnit moji představu a vyrobili Strom života do nové expozice Děti Antonína Kaliny, kterou budeme otevírat 21. února. Skvělá práce, obrovský dík!“ vyjádřila se ředitelka Hanáčková.

Na symbolickém stromě by nicméně návštěvník expozice jména zachráněných chlapců z lístků stromu četl jen obtížně, budou proto vypsána také na zvláštním panelu. Kolem stěn dvou nových místností pamětní síně bude kromě dalších panelů rozestavěno také osm vitrín s předměty a dokumenty, přibližujícími osobnost Antonína Kaliny.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk