Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kam zmizeli koně z Třebíče?

04.09.2017

TŘEBÍČ, NOVÁ VES (pch) - K louce nad bazilikou sv. Prokopa v Třebíči patřili neodmyslitelně koně. Dotvářeli kolorit této části Třebíče. Pastvina před časem osiřela a koně zmizeli. Ptáte se kam? Svůj nový domov našli v Nové Vsi.


Nemá cenu už teď rozebírat, proč se tak stalo. Prostě skutečnost je taková a koně z Třebíče se dnes prohánějí u Vápenky za Novou Vsí. „Nám se tady líbí, ale je pravda, že tady je to deset kilometrů od Třebíče,“ říká předseda TJ Equisport Třebíč Vlastimil Kavalec. Proti Třebíči tu je i výhoda, že se nemusí jezdit jen na cvičišti a dá se vyjet i do přírody, která je u Nové Vsi opravdu krásná.

Dnes má oddíl pět koní. Trénuje se třikrát týdně. „Teď je nás devět. Je to dobrý, ale klidně nás může být víc, optimální by bylo, kdyby nás bylo jednou tolik. Naším cílem je vytáhnout děti od počítačů, aby prostě jen neseděly doma,“ říká Kavalec a dodává: „A hlavně zjistí, o čem to je. Zvířata vedou děti k zodpovědnosti. Není to jen o ježdění, ale děti se musí o koně umět i postarat.“ Nová Ves má tu výhodu, že se tu dá jezdit pod vedením zkušených trenérů po celý rok. „Každý se tu může naučit základní dovednosti jezdce,“ dodává předseda.

Pro oddíl je důležité, aby koně jezdili, a tak čím více lidí, tím lépe. Stačí tedy jen do Nové Vsi zajet a domluvit se. nebo si zatelefonovat, kontakt najdete na webových stránkách klubu. Koně jsou tu tzv. školní, tedy hodní, klidní. „Jsou to koně učitelé,“ prozradil člen klubu Zbyněk Bazala.

Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je z hřbetu koně. A Nová Ves nabízí ideální podmínky a stojí si zato dojet si tam a stát se alespoň na pár hodin týdne součástí přírody, vyčistit si hlavu a aktivně si odpočinout.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk