Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kamery centrum města potřebuje

11.04.2011

Moravské Budějovice - Rada města schválila na svém posledním zasedání záměr zbudovat v centru města kamerový systém. Kamery už jeden čas ve městě byly, a to na zkoušku. „Tenkrát už tu zakázku jedna firma získala, ale poté z ní odstoupila,“ připomněl starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. Firma odstoupila proto, že by nestačila zbudovat kamerový systém v tom daném roce.


„Odsunuli jsme to na příští rok, ale to zase nebyly peníze,“ prozradil starosta. Zřídit takovýto systém si bude muset město za své. „Dotace sice existují, ale jen na rozšiřování už existujících systémů,“ prozradil Bařinka.

Tu dobu, kdy měly Moravské Budějovice kamery na půl roku zapůjčeny, si starosta velmi pochvaluje. „Bylo to velmi pozitivně hodnoceno jak našimi strážníky, tak státní policií. Díky kamerovému systému se nám dokonce podařilo odhalit mladíky, kteří dělali na náměstí závody do protisměru v jednosměrce,“ vzpomíná starosta.

Podle starosty bylo v té době centrum města klidovou zónou. „Výtržníci to věděli, a tak se stahovali jinam,“ řekl Bařinka. Bez kamer byly vždy po víkendu na náměstí rozsypané popelnice nebo vymlácené výlohy. „Když tady byly kamery, tak toto přestalo, ale jak jsme je sundali, tak do půl roku se všechno vrátilo do starých kolejí,“ posteskl si Vlastimil Bařinka.

Město má v této době v rozpočtové rezervě zhruba čtyři miliony korun a právě tyto peníze by měly být použity na vybudování funkčního kamerového systému. „Navrhli jsme uvolnit šest set tisíc korun. Uděláme výběrové řízení a uvidíme, zda za ty peníze pořídíme jednu, dvě nebo tři kamery. Nejdražší jsou rozvody a software, kamera sama o sobě zas tak drahá není,“ konstatoval starosta.

Kamerový systém bude obsluhovat městská policie. Ta přes týden pracuje sice jen do 22 hodin, ale o víkendu (od pátku do neděle) jede na čtyřiadvacetihodinový provoz. „Přes týden to stačí, ale o víkendu je to nutnost,“ podotkl starosta.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk