Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kapela Regon oslaví s fanoušky 35 let

15.08.2019

TRNAVA (ef) - Kapela Regon vydala vloni po dvaadvaceti letech CD s názvem Dirty history. Stovky lidí přišly loni na jejich srpnový koncert do Náramče. A tam slíbili, že na letošní rok připraví koncert k výročí třiceti pěti let Regonu. Pustili se do příprav a fanoušci se mají na co těšit. Koncert se uskuteční 24. srpna, tentokrát netradičně v Trnavě. Letošním speciální hostem bude brněnský Titanic, což je průkopník československého heavy metalu. Nejen o koncertu jsme si povídali s Pavlem Kubátem.


Pavle, část své hudební kariéry máte spojený s kapelou Regon. Jako bubeník jste s další kapelou Root projel skoro celý svět. Je pro vás metalová hudba váš život?

Začal jsem hrát ve 14 letech na bicí. Byl jsem velký fanoušek Regonu, všechno, co hráli, jsem znal nazpaměť. Nevynechal jsem jediný koncert, jedinou zábavu.Tajně jsem si přál, abych s nimi mohl jednou hrát. O pár let později se mi to podařilo. Byl to tenkrát takový můj velký klukovský splněný sen, který mě posunul hodně dopředu a do dalšího hudebního i soukromého života mi dal strašně moc. Teď hraji v brněnské legendární black metalové smečce Root, která je uznávaná v zahraničí snad víc než v České republice, mimo to jsem členem bočního black-death metalového projektu, který si říká Solfernus a podílel se také jako studiový hráč na spoustě dalších nahrávek. Takže ano, hudba, a zvlášť ta metalová, je můj život.

Loni jste inicioval vydání desky Dirty history, bylo to po dvaceti dvou letech společné CD Regonu. S fanoušky jste to pak oslavili na tradičním srpnovém koncertě v Náramči. Jak tuto desku přijali, jaké byly recenze?

Byl jsem nadšený. Recenze, které hodnotí rockové a metalové projekty, tak nám dávaly z deseti hvězdiček osm, takže za mě hodně dobré. Dokonce renomovaný celostátní rockový časopis Spark otiskl recenzi a naše CD mělo plný počet bodů. A samozřejmě nás těší ohlasy fanoušků, pro ně to taky děláme.

Fanouškům jste dali slib, že letos bude koncert ke 35 letům kapely. Jak to vypadá?

Sliby plníme a koncert bude. Takže si zapište 24. srpna. Malá změna je v místě. Místo v Náramči budeme hrát v nedaleké Trnavě. Mají tam rekonstruovaný veliký kulturák, který je schopen pojmout tak velký počet fanoušků a je tam také spolehlivá elektřina, což profesionální zvuk potřebuje. Opět tam bude velká LED obrazovka. Loni jsme nasadili vysokou laťku a rozhodně ji nechceme snižovat, spíš naopak. Letošním speciální hostem bude brněnský Titanic, což je průkopník československého heavy metalu.

V roce 2000 skončila kapela Regon s aktivním hraním. Ale přesto se jednou do roka sejdete na srpnovém koncertu. Čí to byl nápad?

Přišlo mi to líto, když to vše skončilo. Z dnešního pohledu si myslím, že věci se nedějí jen tak, a že všechno má svůj důvod. Stejně jsme to bez sebe dlouho nevydrželi a o dva roky později už jsme hráli v létě v Doubí u Náramče. Od té doby Regon periodicky jednou za rok hraje pro všechny fanoušky, kteří se tady v hojném počtu schází. Loni přišlo do Náramče cca 1000 lidí, byla tam skvělá atmosféra. Pokračovat v těchto koncertech považujeme za plnění dluhu našim fanouškům.

Letos si připomínáme třicet let od sametové revoluce. Regon je na české metalové scéně třicet pět let. Takže kapela zažila období před a po revoluci. Jak to poznamenalo váš vývoj?

Právě nahrávky z let 1989-1991 jsou na CD Dirty history. Texty jsou o lidech, o jejich charakteru, o tom, že minulost každého jednou dožene. Hodně se tam objevuje protipolitický aspekt. Textovou stránku věci obstarali Honza Kotas a Pavel Štěpánek. Když si dnes uvědomím, že jim tehdy bylo 25 a 23 let, klobouk dolů, jak moc je tam zaznamenaná myšlenka a jakou to má hloubku. Řekl bych, že právě tohle CD je takovým otiskem doby. V současnosti si uvědomuji, že při poslechu těch textů je stále hořce aktuální vzhledem k naší politické scéně a kultuře. Myslím, že tyhle věci se nemění, což dokazuje historie. Kluci ji tehdy dokázali ve svých písničkách právě ze zmíněného období 89-91 velice dobře popsat. Jedno je jisté, že kvalitní muzika s texty, které mají hlubokou myšlenku, dokáže přežít spoustu let, a to si myslím, že zmíněný materiál z období Dirty History okolo sametové revoluce, který jsme zaznamenali na zmíněném CD, rozhodně je!

Autor: ef
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk