Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Ilustrační foto
(foto: )

Karbofuran opět zabíjel! Vzácného orla mořského

21.02.2011

Hory u Předína - Třebíčsko je oblastí, ve které se nejvíce v České republice vyskytují případy otrav zvěře jedem karbofuranem. Případy otrav psů hlavně v širším okolí Starče a Hartvíkovic už nelze spočítat ani na prstech obou rukou. Začátkem února byl na Třebíčsku nalezen otrávený i velmi vzácný orel mořský.


Podle našich informací byla mrtvola vzácného ptáka nalezena v typické pozici pro karbofuranem otráveného ptáka. Karbofuran je velmi silný jed, který působí okamžitě a k usmrcení zvířete stačí jen několik málo gramů. Zvíře pak umírá v silných křečích.

Sto metrů od orla mořského byla nalezena i uhynulá liška. To naznačuje, že jed mohla pozřít i další zvířata.

Mrtvola orla mořského byla podrobena pitvě a ta, spolu s rozborem obsahu žaludku, potvrdila otravu karbofuranem. Trestní oznámení na neznámého pachatele už bylo podáno. Policie už podobných případů vyšetřovala několik, bohužel bezvýsledně.

Každý rok je v České republice otráveno zhruba deset orlů mořských. Za oběť karbofuranu však padnou i další vzácní dravci jako orel skalní, káně rousná, sokol stěhovavý, luňák hnědý či luňák červený. Podle publikace Ptáci Českomoravské vrchoviny z roku 2005 orel mořský na Třebíčsku nehnízdil. V minulosti byl však pozorován u Batouchovic či u Náměště nad Oslavou. V posledních letech se však počty orlů mořských zvyšují.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk