Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Tak to je ona. Naše matička Země. Zplihlá a unavená.
(foto: Jan Uher)

Karlovo náměstí patřilo Zemi

28.04.2014

Třebíč (ju) - Den Země je sice dvaadvacátého dubna, ale protože tento den letos vyšel na úterý, přesunuly se jeho oslavy většinou na tuto sobotu nebo neděli. A soudě podle zájmu veřejnosti, bylo to rozhodnutí správné. V Třebíči se hlavní dění odehrávalo na Karlově náměstí a dalo by se říci, že mělo dvě části.


Tou první byl bio-jarmark. Určitě by se pořádal, i kdyby matička Země žádný svátek neměla, ale takto dostal ještě jakýsi bonus navíc a někteří z prodávajících vydrželi celý den. Klobouk dolů, to chce již notnou dávku nadšení a odhodlání.

Odpoledne obsadily náměstí stánky škol, zapojených do Festivalu Globe Games, které své zaměření prezentovaly nejrůznějšími aktivitami. Pořádající a hostující školou byla ZŠ Týnská, jejíž stánek měl podobu obrovského včelího úlu. Královnou, či spíše strážcem tohoto království medu a vtipu byl sám ředitel Jaroslav Abrahám. Jeho svěřenci převlečení za pilné včelky prezentovali na pódiu eko-program školy. Stánky škol doplnily místní spolky, které mají k přírodě a udržitelnému způsobu života, či alespoň ohleduplného chování k Zemi blízko. Pochopitelně nechyběla Vrátka, rodinné centrum DAMIJAN, DDM Třebíč, ZERA s kompostem, Tour sport s elektrokoly, ČEZ s elektroautomobily, ESKO-T s popelářským autem… no prostě neuvěřitelný kadlub, ve kterém jste si mohli vybrat, nebo se ztratit. A aby se návštěvníci nenudili, z pódia se linul svižný jazz skvělého The Small Stone Band, horácké tance předvedl Bajdyš a tanec budoucnosti PET-PET zase taneční soubot Arabes.

Kdo se v sobotu přišel na Karlovo náměstí pobavit, nebyl zklamán, kdo přišel za poučením, našel ho.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk