Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Katovnu dostali šermíři, teď ji můžete vidět i vy

04.01.2016

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (kv) - Díky šermířské skupině je ve městě znovu přístupná barokní katovna, která stojí na soutoku Oslavy a Balinky.

Původní stavbu, jejíž vzhled odkazuje na počátek 18. století, si můžete přijít prohlédnout v pátek 8. ledna. Den otevřených dveří začíná ve 14 hodin. O dvě hodiny později je na programu historická přednáška Martina Štindla. Průběžně budou k vidění fotografie z doby před rekonstrukcí objektu nebo projekce z vystoupení skupiny historického šermu TAS. Program končí v 18 hodin.


Skupina TAS je od září nájemcem katovny. Budovu hodlá vy- užívat jako klubovnu a sklad věcí, které potřebuje ke své činnosti. O zázemí totiž přišla, když bývalou školní jídelnu na Poříčí nahradilo parkoviště.

Vlastníkem katovny je už pár let město, které nemovitost odkoupilo od původních majitelů. Dům nebyl delší dobu obývaný. A podle toho také vypadal. Navíc na něm zapracovali vandalové, kteří se bavili opakovaným rozbíjením oken. Několik měsíců se šermíři snažili dát vlastními silami nemovitost do vyhovujícího stavu. Jak se jim to povedlo, může teď zhodnotit veřejnost. Dům stojí za vidění, i když není památkově chráněn.

Hrdelní právo mělo Velké Meziříčí od 14. století. Až do roku 1555 ale popravy vykonával jihlavský kat. Později už mělo město kata vlastního, jehož dům se dochoval dodnes. Stojí na ulici Pod Strání. Samotné popraviště se nacházelo východně od města na místě zvaném Na Spravedlnosti. Poslední poprava zde prý byla vykonána v roce 1730. Za vraždu byl odsouzený Jan Dvořák. Do současnosti se dochoval katův meč z roku 1656 a také popravčí zvon z roku 1726, visel na radnici a vyzváněl během poprav.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk