Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Medaile předávala dobrovolným dárcům krve ředitelka Oblastního spolku ČČK Třebíč Hana Fukalová.
(foto: ap)

Každý z oceněných dárců krve pomohl dalším 120 lidem

11.12.2019

TŘEBÍČ (ap) - Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve převzalo na šest desítek dárců z Třebíčska na slavnostním shromáždění, připraveném Oblastním spolkem Českého červeného kříže v Třebíči, které se konalo v úterý 3. prosince v aule Střední průmyslové školy Třebíč. Akce se konala za účasti zástupců Nemocnice Třebíč i třebíčské radnice.


Příjemnou kulturní atmosféru odpoledního programu pomohlo navodit žesťové trio ZUŠ Třebíč, které zahrálo dárcům krve paso doble a úvodní píseň ze seriálu Sanitka. Zástupci odběrového střediska, nemocnice i městského úřadu poté ve svých projevech vysoce ocenili přítomné dárce krve za jejich vztah k ostatním lidem.

„Vy dáváte dar, který se nedá nikde koupit tím, že dáváte krev, drahocennou tekutinu, kterou ještě nikdo nikdy nenahradil a dlouho to ještě nedokáže. Dáváte dar nejcennější – dar života a dar zdraví. Každý z vás za 40 odběrů daroval tři složky krve, pomohl tedy 120 lidem, to je něco úžasného. Je to vlastně dar od srdce, dar nezištný, vyjádření nádherného vztahu a ukázky toho, že člověčenství v nás nevyhynulo. Za to bych vám chtěla moc a moc poděkovat,“ řekla na adresu přítomných ředitelka Oblastního spolku ČČK Třebíč Hana Fukalová a dodala: „A protože mezi vámi vidím i ženy, tak bych jim chtěla připomenout, že Vánoce nejsou od toho, abyste jejich přípravu strávily pečením cukroví a velkým úklidem. Vánoce jsou pro to, aby se sešla celá rodina, aby si lidé na sebe našli čas, zahráli si, zazpívali, zavzpomínali a ne aby žili ve stresu.“

Souvislosti

V ČR v posledních letech nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi - např. v roce 2018 tak ubylo 15 tisíc dárců. Aby bylo dost krve pro naše nemocné, je třeba každoročně získávat 33.000 nových dárců krve! Je doporučováno, aby počet dárců, darujících plnou krev, činil v ČR alespoň 300.000, počet dárců krevní plazmy (jak pro přímé klinické použití tak jako suroviny pro výrobu léčiv pro české pacienty) pak 40.000. Počet prvodárců krve, který má vyrovnat přirozený úbytek počtu dárců daný nemocemi či věkem, by měl v nemocničních transfúzních zařízeních činit alespoň 30 - 33 tisíc ročně.

Jaký je ale současný stav?

Počet dárců krve, evidovaných v nemocničních transfúzních zařízeních, činí 233 tisíc, počet prvodárců v loňském roce činil 27.262. Odtud plyne, že je potřeba obě čísla zvýšit - důležité je, aby se trvale navýšil počet prvodárců tak, aby byl pokles evidovaných dárců krve nejen zastaven, ale začal růst. Výzva, aby se každý zdravý občan stal dárcem krve, je proto stále aktuální.

Historie

Usnesením vlády ze dne 7. 12. 1948 byla zřízena Národní transfúzní služba. Výchovou obyvatelstva k dárcovství krve byl pověřen ČSČK, nyní ČČK.

Od roku 1958 v mezinárodním měřítku snaha o dárcovství krve oproštěné od finančních motivů.

U nás od září roku 1959 „čestné dárcovství“.

Morální oceňování dárců krve od roku 1964 plaketami profesora MUDr. Jana Janského, tuto plaketu v roce 1964 získalo 19 dárců za 10 odběrů. Od roku 1965 zaveden odznak Vzorný dárce krve - 3 odběry, Zasloužilý dárce krve - 6 odběrů.

Od roku 1971 je třístupňové rozdělení plakety na bronzovou - 10, stříbrnou - 20, zlatou - 40 odběrů, dále ocenění Zlatým křížem za 80, 120 a 160 odběrů a od roku 2008 Plaketa Dar krve-dar života.

V roce 1981 přijat etický kodex dárce.

Každoročně od roku 2005 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. Byl zaveden z iniciativy Světové zdravotnické organizace a mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Od roku 2001 do 2019 ocenil OS ČČK Třebíč 1 532 dárců Zlatou medailí, 3 166 Stříbrnou medailí a 4 559 dárců Bronzovou medailí. Zlatým křížem třetí třídy bylo oceněno 290 dárců.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk