Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kdopak tu kytičku na tu lavičku položil...

10.04.2014

TŘEBÍČ (kv) - Lavička v parku jako němý svědek všedního života není možná v dramatické tvorbě úplně originálním tématem. Zpracování, které ve středu 9. dubna předvedli členové souboru Safraporte, ale určitě originální bylo. I díky autorovi a pedagogovi Miroslavu Koupilovi, i díky hereckým výkonům jeho svěřenců.


Pokračování na straně 2.

Asi nejnáročnější to měl při představení budoucí kuchař a číšník Stanislav Bindr. Šel takříkajíc z role do role, během představení prakticky neodešel z jeviště a když, tak jedině proto aby se převlékl za další postavu. Dokonce i za několik ženských postav. A vždycky mu to slušelo!

„Divadélko Safraporte se opírá o dva klíčové prvky divadla malých jevištních forem: jednoduchou náznakovou scénu a záměnu mužských i ženských rolí. Chlapecká část souboru ztvárňuje mimo své mužské postavy i ženské postavy. A to bez jakéhokoliv ostychu dospívání, jak je mnohdy u mladých lidí obvyklé,“ vysvětluje Miroslav Koupil.

Současný divadelní soubor Safraporte, který působí při Hotelové škole Třebíč, má pět členů. Pravidelně se scházejí v prostoru kabinetu a bývalé školní knihovny v borovinské budově školy. A pracují jako každá jiná divadla, nejdřív poctivé nastudování textu při čtených zkouškách, pak zkoušky hrané a nakonec premiéra před publikem. „Divadélko Safraporte nikdy nepřerušilo za třináct divadelních sezón svoji činnost a vydobylo si své stálé místo na regionální divadelní scéně. Každoročně předstupuje před veřejnost s novou premiérou. Vždy s ryze vlastním autorským scénářem,“ dodává Koupil.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk