Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kdysi módní topoly z městské zeleně mizí

29.07.2010

Třebíč - Vzrostlé topoly možná doplácejí na svou pověst snadno se lámajících stromů. Jejich dřevo je měkké a kvůli vysokému obsahu vody i dost těžké. V minulosti se topol těšil velké oblibě. Jako rychle rostoucí dřevina byl ceněný kvůli snadné produkci dřevní hmoty. Jeho životnost je asi padesát let. Většina topolů je tak dnes dávno za zenitem. Zbavuje se jich i Třebíč.


Před rokem byly vykáceny topoly na Řípovské ulici. V nedávné době zmizelo několik topolů před Billou. „Na začátku ulice M. Majerové poblíž křižovatky s ulicí Táborskou došlo k narušení řady vzrostlých topolů bílých,“ uvedl správce městské zeleně Petr Urbánek po červnové bouřce, která vyvracela vzrostlé stromy a lámala větve. „Měli jsme tam i stromolezce, který se zabývá ošetřováním stromů, a konzultovali jsme možnosti, jak stromy ošetřit. Ale vzhledem k tomu, že topol poměrně rychle podléhá zkáze, pokud je takto poškozený, tak nám odborník důrazně doporučil stromy z bezpečnostních důvodů odstranit,“ vysvětlil Petr Urbánek, proč je najednou na parkoviště u supermarketu tak dobře vidět. Topoly zmizely, vypadá to ale, že je v brzké době nahradí nová výsadba. „Kolem ulice Marie Majerové je lipové stromořadí ve svahu. Končí u chodníčku ke křižovatce. Máme v plánu s lipovým stromořadím pokračovat. Jestli se to povede na podzim, to teprve uvidíme, v plánu to každopádně je,“ dodává Urbánek.

Najít v městských parcích nově vysazený topol se hned tak nepoštěstí. Na kdysi běžné stromy, jako je topol bílý nebo topol osika (listy se neustále chvějí díky dlouhým řapíkům), se hledí s nedůvěrou. „My jsme zatím vůbec žádné topoly nevysazovali, co pamatuji. I když štíhlé černé topoly mají v některých historických objektech svoje opodstatnění a určitě je to zase zajímavý habitus. Kupodivu tyto sloupovité topoly jsou i docela odolné a přitom mají dobrou regenerační schopnost. Ale teď je taková doba. V padesátých letech byly topoly strašná móda a masově se vysazovaly, teď je zase doba opačná, protitopolová, takže topoly nevysazujeme ani v Třebíči.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk