Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Šmoulové, to byla sázka na jistotu.
(foto: Vendula Krausová)

Kino jako nová atrakce. Návštěvnost i tržby lámou rekordy

18.08.2011

Třebíč - Několik dní technické přestávky, necelých šest milionů korun a i Třebíč má své digitální kino, umožňující stereoskopickou 3D projekci. Podle tržeb během prvního týdne promítání se digitálnímu kinu opravdu daří. Technologie, kterou si město od pražské akciové společnosti AV media koupilo, řadí třebíčskou Pasáž mezi sály, ve kterých bude k vidění a poslechu víc, než jen běžné a 3D filmy, respektive bude to možné, pokud o to město a občané budou mít zájem.


Satelitem do opery

Zajímavé by mohly být snímky, které vznikají jako výukové programy pro školy. „Je možnost promítat přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, takže můžete zažít bombastický zážitek z opery, protože se přes satelity vysílá on-line. Navíc Metropolitní opera vyjednává, že by od příštího roku byly přenosy snímány ve 3D. Zvukově i obrazově se bavíme o něčem, co nemáte možnost jen tak zažít,“ předložil jednu z možností manažer AV media Milan Nygrýn. Vysílání svých představení umožňuje i moskevský balet nebo londýnské a pařížské divadlo. „Přenosy ve 3D už začíná dělat i francouzský cirkus,“ dodává Nygrýn. Podobné možnosti jako při kulturních představeních se otevírají i na poli sportovních přenosů. „Premiérou v České republice byl přímý přenos mistrovství ve fotbale z loňského roku,“ připomíná Milan Nygrýn.

Světové premiéry

Digitalizace kina šla vstříc tendencím ve filmovém průmyslu. „Podle rozhodnutí hollywoodských studií dojde od roku 2013 k tomu, že klasické velké filmové kotouče 35 mm už se vůbec nebudou distribuovat, takže kino, které nebude digitalizované, vůbec nebude moci hrát. Udělá se z něj jen nějaké retrokino,“ myslí si Milan Nygrýn. Několikrát zdůrazňovanou výhodou je také fakt, že do Třebíče mohou filmy dorazit velice brzy, klidně v den světové premiéry. „Kino může film promítat v den uvedení na evropský trh, český trh, případně na americký trh. Záleží jedině na tom, jak je nastavena politika majitele práv na film,“ vysvětluje Nygrýn. Divák za to ale zaplatí. Zatímco vstupenka na klasický film stojí v Třebíči přibližně 80 korun, v případě 3D je nutné počítat s cenou lístku pohodlně přesahující sto padesát korun.

Nárůst návštěvnosti

„Je to trend a potvrzuje se nám to pravidelně ? digitalizace a 3D zvedají návštěvnost a tržby několikasetnásobně, minimálně stokrát, nejvyšší nárůst jsme zaznamenali až čtyřsetnásobný,“ pochvaluje si Milan Nygrýn. S přechodem na digitální kino může být prozatím spokojená i Třebíč. Vděčí za to především nasazeným 3D titulům, navíc určeným dětskému publiku. Za prvních šest dní provozu se odehrálo 18 představení a do kina přišlo 2 354 diváků. Tržby ze vstupného dosáhly částky 342 483,- Kč. „Myslím si, že je z toho patrné, že digitalizace byla dobrý tah,“ říká k prvním výsledkům ředitelka MKS Jaromíra Hanáčková.

Ale ty ceny

Film Šmoulové, který do sálu přitáhl stovky malých dětí, pro jejich rodiče bohužel znamenal nemalé vydání. Jedna vstupenka přišla na 165 korun. Cena, jejíž výši určují především distributoři, byla pro všechny stejná, pro děti i pro dospělé. MKS tedy přišlo s nápadem tzv. klíněnek, který bude finanční úlevou alespoň pro rodiče nejmenších diváků. Děti do tří let, které nebudou mít nárok na sedadlo (budou sedět dospělým na klíně), zaplatí jen 50 korun. Za to dostanou brýle, které jim umožní film sledovat. Momentálně je k dispozici jen jeden typ brýlí nutných ke sledování 3D, ale od září budou děti dostávat brýle adekvátních velikostí, navíc v příjemnějším barevnějším provedení.

První promítání se odehrálo ve čtvrtek 11. srpna. Pro malé fandy modrých skřítků připravilo městské kulturní středisko a především občanské sdružení Kadet zábavné hravé odpoledne, při kterém bylo promítání jen jednou z částí. Jinak nepříliš využívané prostranství před Pasáží se proměnilo v dět-ské hřiště s řadou disciplín a sladkých odměn. „Určitě bylo dobré, že vedoucí kina Iveta Hykolli nasadila dětské filmy,“ řekla po digitální premiéře Jaromíra Hanáčková.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk