Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pavel Tasovský, Stébla 2011.
(foto: Jana Ovčáčková)

Kjulleněn a Tasovský v sochařském Brně

14.10.2019

BRNO/TŘEBÍČ/NÁMĚŠŤ N./OSL. - Restaurátor, malíř a dřevořezbář Boris Kjulleněn z Třebíče a umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou jsou dva výtvarníci z našeho regionu, o jejichž díle také pojednává právě vydaná kniha „Sochařské Brno 1989 - 2019“.


Město Brno je pro svou podporu sochařského umění zcela jedinečné. Zejména v posledních třiceti letech se v jeho veřejných prostorech stále objevují nové sochy, převážně od předních uměleckých osobností. Tematicky patří sochy, jimž se věnuje kniha kolektivu sedmi autorů, vedeného profesorem Radkem Horáčkem, do čtyř základních okruhů. Vedení města od roku 2004 financuje cyklus Sochy pro Brno, v němž postupně vznikají sochy věnované osobnostem, spjatých s dějinami města. Mnoho uměleckých děl získala Masarykova univerzita, takže její areály, zejména univerzitní kampus Bohunice, se staly osobitým sochařským parkem. Ve dvouletém intervalu také podporuje Brno mezinárodní přehlídku Sochy v ulicích – Brno Art Open, kterou vždy v létě v ulicích města organizuje Dům umění města Brna. A díky sochařským sympoziím najdeme výtvarná díla také v okolí řeky Svratky nebo na plážích Brněnské přehrady a na dalších místech. Pátého ročníku sympózia pod širým nebem v září roku 2004 se zúčastnil také v Třebíči působící sochař Boris Kjulleněn (1944), který se ve své mytické postavě „Svatého Jiříka“ na koni inspiroval lidovým uměním a vlastním dětstvím.

V roce 2007 získal umělecký kovář Pavel Tasovský (1960), tvořící v Náměšti nad Oslavou, 1. cenu za plastiku „Stébla“ na mezinárodním sochařském sympoziu Hefaiston. Tato plastika se dnes nachází ve vnějším prostoru kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích a je pohledově dostupná kolemjdoucím. Několik stylizovaných stébel trávy, které se vlivem větru mírně pohybují, bylo v roce 2011 umístěno na návrší před vstup do pavilonu Fakulty sportovních studií. V těchto místech se však uvažuje o výstavbě nové budovy, takže umístění plastiky zřejmě nelze považovat za definitivní.

„Socha ve městě je legrace, recese, happening… Stavět sochy, to chce trochu furianství, trochu velkorysosti a radosti ze života a chuti pospolitě se na něčem dohodnout…,“ tvrdí sochař Kurt Gebauer. Dohoda o tom, jakou sochu, od koho a kam umístit, však nebývá lehká ani v Brně a facka při tom visí ve vzduchu. Jeden z autorů knihy Jaroslav Hamža například píše o napjaté diskusi mezi sochaři a porotou při vyhlašování výsledků soutěže na sochu, věnovanou Janu Skácelovi (sochař Jiří Sobotka), která byla v roce 2016 odhalena v parkové zóně hradu Špilberku: „Pražský sochař Michal Blažek projevil bouřlivě svůj nesouhlas s rozhodnutím poroty a verbálně napadl jednoho z členů poradního sboru, a to tak vulgárně, že to překročilo veškeré meze etiky… i na současně probíhající výstavě soutěžních návrhů se několik nespokojených temperamentních tvůrců natolik rozohnilo, že došlo k poškození několika sochařských modelů.“ Sochař Blažek se pak k celé kauze vyjádřil i článkem „Postmodernoidní privatizace Skácela brněnskou lúzou“.

Česko-anglická kniha „Sochařské Brno 1989-2019 / Sculpture in Brno 1989-2019“ je tak odborným průvodcem věnovaným brněnským sochám. Pro tento účel její autoři zvolili i vhodný průvodcovský formát, díky kterému se publikace vejde do kapsy pánského saka i dámské kabelky běžné velikosti. Kniha nabízí na 222 stranách 123 fotografií celkem 98 děl a 93 stručných medailonů sochařek a sochařů. Na schematické mapě ukazuje také rozmístění soch. V prodejně Společenské knihy FSS MU, Joštova 10, Brno. V ttp://www.spolecenskeknihy.cz, ji koupíte za 165,- Kč. V běžných knihkupectvích činí doporučená cena 330,- Kč, v internetovém prodeji i méně.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk