Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kjulleněn vyřezal madony i nakreslil Marylin

16.04.2017

Jaroměřice nad Rokytnou (ap) - Skutečnou výtvarnou všehochutí je výstava kreseb, maleb a sochařských prací, kterou se v jaroměřickém Špitále prezentuje třebíčský akademický malíř Boris Kjulleněn.


Boris Kjulleněn (1944) je rodákem z ruské Vytěgry z oblasti Petrohradu, kde 15 let působil jako restaurátor jednoho z největších světových muzeí, ruské Ermitáže. Je absolventem leningradské pobočky Moskevského grafického institutu a v Ermitáži se zaměřoval na restaurování nástěnných maleb z buddhistických jeskynních chrámů nedaleko západočínského města Tunchuangu. Od roku 1980 Kjulleněn žije v Třebíči, kde se věnuje především dřevořezbě. „Miluji kresbu, miluji plastiku, mám dobré prostorové vidění a živím se tím, že dělám užitou či propagační grafiku. A dodnes mě zajímá filozofie, hodně o ní čtu a zapisuji si výroky slavných myslitelů. Můj pohled na svět je filozoficko-srandovní,“ charakterizoval svoji tvorbu a přístup k životu umělec.

V jaroměřické kolekci si může návštěvník vybrat, zda dá přednost dynamickým kresbám –pohybovým momentkám, portrétům lidí, koupajícím se na plovárně, koňským dostihům, zvířatům, zátiším nebo třeba nefigurativním malbám. Duchovně zaměření diváci asi dají přednost madonám, andělům a dalším církevním motivům kresleným, malovaným i vyřezávaným. Pro ty, kdo sledují vývoj Kjulleněnovy tvorby, budou asi největším překvapením rozměrnější obrazy malované loni podle klasika vídeňské secese Gustava Klimta. Řečeno s určitou nadsázkou, návštěvník si tak v jaroměřickém Špitálu může vybrat mezi Pannou Marií i Marilyn Monroe. Výstava potrvá do 28. dubna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk