Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Starostka Kožichovic Šárka Majerová sundává portrét prezidenta.
(foto: Petr Chňoupek)

Klaus musel pryč, zůstaly jen holé zdi

10.01.2013

Police, Kožichovice, Třebíč - Novoroční amnestie prezidenta Václava Klause nenechává chladným ani představitele radnic na Třebíčsku. Hojně se připojují k iniciativě, která vzešla od starostů ze Zlínska a sundávají obrazy prezidenta ze zdí ve svých kanceláří.


„Připojujeme se k iniciativě zlínských starostů a vyzýváme i další kolegy především na Vysočině, aby v případě, že ještě prezidentův portrét zdobí jejich veřejné prostory, jej odstranili,“ vyzýval v pondělí starosta Police Karel Janoušek.

„Považujeme tento krok (amnestii ? pozn. aut.) nejvyššího představitele našeho státu za výsměch právnímu systému, poškozeným, soudnictví a v podstatě všem občanům. Podobně chceme upozornit na zodpovědnost premiéra Petra Nečase. Stav společnosti je natolik tristní a naši představitelé jsou k němu natolik neteční, že je nutné podobnými aktivitami dávat najevo, že se lidé, kteří dávali ve volbách v dobré víře hlasy těm, kteří se rozhodli zemi vést, cítí se podvedeni a přejí si změnu. Jediné pozitivum vidíme v tom, že volební období pana Klause je u konce a cítíme, že na místě prezidenta by bylo v tuto chvíli potřeba člověka, který opět obnoví hodnotu slov jako je morálka, spravedlnost, etika,“ vysvětlil své pohnutky Karel Janoušek.

Na jeho výzvu reagovala i starostka Kožichovic Šárka Majerová, kterou jsme zastihli právě při tom, když portrét Václava Klause ze zdi své kanceláře snímala. Prezident skončil u zdi a ještě hlavou dolů.

Připojit se k výzvě starostů ze Zlínska a protestovat proti amnestii udělené prezidentem republiky se rozhodl také třebíčský místostarosta Milan Zeibert. V úterý 8. ledna sejmul ze stěny své radniční kanceláře podobiznu Václava Klause.

„Když v roce 1990 udělil rozsáhlou amnestii prezident Havel, byl za to kritizován. Tehdy to ale mělo svou logiku. Dalo se důvodně předpokládat, že komunistická spravedlnost až tak úplně spravedlivá nebyla. Vědělo se o lidech, kteří se za kritiku komunistického režimu dostali do vězení. Ven je mohla dostat jen Havlova amnestie. Dnes je situace úplně jiná. To, co udělal odcházející prezident, je popření celých 22 let, které za sebou máme,“ vysvětlil důvody svého postoje místostarosta Milan Zeibert.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk