Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Nejmladší generaci zastoupily v Ratibořicích děti ze Základní školy Výčapy.Foto HoN: Petr Chňoupek
(foto: Petr Chňoupek)

Klausova spanilá jízda Vysočinou pokračovala v Ratibořicích

16.09.2010

Ratibořice - Je vidět, že natahují ruce víc k práci než po státní pomoci, podotkl prezident republiky Václav Klaus při návštěvně ratibořické kozí farmy manželů Dobrovolných, která se uskutečnila v úterý 14. září v rámci druhého dne oficiální prezidentské návštěvy Vysočiny.

V deset hodin dopoledne na prezidentský pár čekali kromě představitelů obce a desítek místních obyvatel také majitelé farmy. „Na začátku roku, někdy na jaře, přijeli pracovníci hejtmanství a požádali nás, jestli by mohli k nám přivést prezidenta, který sem přijede někdy v září. To bylo všechno. Teprve později se začal upřesňovat scénář. My jsme se mu samozřejmě naprosto přizpůsobili,“ sdělil nám Pavel Dobrovolný.


„Už to tady nevypadá jako Vysočina. Už se mi zdá, že je to taková poctivá jižní Morava. Je pěkné, že jsme si uvědomili tu šíři kraje a jaké jsou tady různorodé přírodní končiny. Kéž by všechny farmy v České republice vypadaly jako tahleta. To bysme na tom byli dobře. Jestli to teda není jen načinčané zvenku,“ zahájil svůj projev v Ratibořicích Václav Klaus a tázavě se obrátil směrem k Pavlu Dobrovolnému, který začal na rodinné farmě hospodařit už v roce 1992.

Prezident strávil v Ratibořicích asi hodinu. Prohlédl si chov více než šesti set koz, navštívil výrobnu sýrů i levandulovou zahradu, kterou majitelé za farmou zakládají. Krátce se setkal i se zástupci zemědělců z Vysočiny.

Jisté poklony místním se dostalo i z úst Livie Klausové: „Je to docela dost dní, které trávíme nejen v různých exotických krajinách, ale právě tady doma. A ty domácí cesty jsou pro mě daleko důležitější než se uklánět u japonského císaře. Potřebuji ke svému životu energii a tu energii čerpám od vás, když se podívám na vás, na vaše tváře, na vaše oči.“

Nejmladší generaci na nádvoří ratibořické farmy zastupovali žáci z výčapské základní školy, které si kvůli panu prezidentovi vystřihly ranní pochodové cvičení. „Jdeme za panem prezidentem, učíme se o něm ve vlastivědě, takže proč by nám měl jen celé roky viset na obraze. Ať ho vidí i ve skutečnosti, ať ten zážitek děti mají. Samy si iniciativně vzaly deníky, kroniku, aby mohly požádat o podpis. Prožívají to moc a je to hezké. Učí se o něm, takže proč ho nevidět naživo, když ho máme tři kilometry, jak se říká za humny,“ popsala ředitelka Marie Bartíková, proč se děti vydaly s chlebníky přes rameno ve čtvrt na deset ráno z Výčap směrem na Ratibořice. Výčapské děti trumfly všechny přítomné v tom, že se jako jediné neostýchaly položit prezidentu republiky několik otázek. „Kde jste se narodil? Kolik máte vnoučat?“ zajímaly se děti.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk