Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Knihovna si připomíná významná výročí, prostor má Josef Čapek

24.08.2017

TŘEBÍČ (red) - V rámci projektu Kulturní kalendárium 2017 pořádá Městská knihovna Třebíč od 1. do 29. září výstavu, věnovanou malíři, básníkovi a spisovateli Josefu Čapkovi, který se narodil před sto třiceti lety v Hronově. Dětství ale prožil v Malých Svatoňovicích, kde od roku 1946 funguje Muzeum bratří Čapků.


Výstava v prostorách klubovny dospělého oddělení v 1. patře třebíčské knihovny je ale zapůjčena z Památníku Karla Čapka. Podává ucelené informace o životě a díle staršího z obou bratrů i o společných tvůrčích začátcích. Dramatický osud Josefa Čapka je spojený s jeho neskrývaným antifašismem. I když pro běžného čtenáře je snad nejtěsněji spojen s knížkou Povídání o pejskovi a kočičce.

Tento nevoják, který kvůli oční vadě nenarukoval do armády v roce 1914, se pustil do boje na prahu 2. světové války. Bojoval písmem a hlavně svými kresbami. Gestapo ho zatklo hned v září 1939, prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a Bergen-Belsen, kde přibližně v polovině dubna 1945 jeho ztýrané tělo nedokázalo odolat tyfové epidemii. Přesné datum úmrtí není známo. Symbolický hrob má na Vyšehradském hřbitově.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk