Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kolážista Dočekal a jeho Vágní mravnost Červené knihovny

11.04.2018

Třebíč (ap) - V háji (a nad hájem), tak nazval svoji výstavu koláží v Galerii Ladislava Nováka na Subakově ulici v Zámostí třebíčský výtvarník a historik umění Jan Dočekal, který letos v červenci oslaví 75. narozeniny.


Při vernisáži výstavy sám autor vysvětlil poněkud zašifrovaný význam názvu komorní expozice svých děl: „Háj je podle naučného slovníku malý tichý světlý les, tedy příjemné místo k pobytí. Když se autorovi daří, může si myslet sám pro sebe, že se cítí, jako by byl v háji. A být nad hájem, to je vyšší forma, protože to je nadhled. A vidět něco z nadhledu znamená pobrat určitou moudrost, protože svrchu vypadá všechno jinak a může se zcela jinak posuzovat… Občas jsem v rozpoložení, jako bych se v háji nacházel. V tom čase maluji, stříhám a lepím koláže. Snad v nich z toho háje cosi je…Ovšem být nad hájem je konejšivé. Nad všemi možnými háji. Pozdvihnout se, pomyslně vystoupat vzhůru. Pobýt v modru a jasu.“

V první místnosti nevelké galerie vystavil Dočekal reliéfní koláže ve dvojitých rámech, vytvářené z laciných antikvariátních knížek, které destruuje a výsledné dílo doplňuje třeba i gestickými malířskými zásahy. Jedná se o díla z posledních dvou let, i když tomuto druhu koláže se autor věnuje už řadu let. Diváka jistě zaujmou artefakty, nazvané „Vágní mravnost Červené knihovny“, „Svazek z Červené knihovny“ či „Uklizený dvůr“.

Ve druhé místnosti galerie zájemci najdou ploché koláže na plátně s malovaným pozadím. Na nich jsou sestaveny obrazy, které původně byly jiným dokončeným dílem, většinou surrealistické povahy. Přestože mají i tato díla konkrétní názvy s bohatým literárním obsahem, není třeba, aby divák pronikal k jejich významu jen skrze autorský název. Jiná interpretace je prý pro autora také potěšující. K osobité divácké interpretaci tak návštěvníkům své výstavy Dočekal nabídl třeba koláže nazvané „Pocta Monetovi“, „Vivat Barcelona“, „Vladimír na zahrádce“ nebo „Vymezení prostoru modré sukně“.

Výstava potrvá do 27. května a je přístupná denně od 9 do 17 hodin.

Foto: M. Čermáková

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk