Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kolem domu dětí se statik jen mihnul

22.06.2010

Třebíč - Od 1. ledna příštího roku převezme třebíčský dům dětí a mládeže radnice a celá instituce se stane příspěvkovou organizací města. Vedení města ovšem musí řešit, kam děti dát. Krajský úřad totiž nechal loni zavřít budovu domu dětí a mládeže na Hrádku. Důvodem byl posudek statika. Podle něj je budova ve velmi špatném stavu. Hrádek převezme radnice už příští týden.


Radnice si nyní hodlá udělat svůj vlastní statický posudek. „Proč další statické posouzení?“ ptal se na zasedání zastupitelstva Petr Škarabela. „Připadá nám, že posudek od kraje Vysočina byl účelový,“ vysvětlil místostarosta Jan Karas. Kraj to podle Karase udělal proto, aby mohl Třebíč tlačit k převzetí domu dětí a mládeže.

„Nic nenasvědčuje tomu, že objekt je v havarijním stavu,“ tvrdí Jan Karas. Podle místostarosty se statik na Hrádku zdržel nějakých deset minut. Radní Vladimír Malý tvrdil, že statik proběhl domem za pouhých pět minut. „Milan Kotík (bývalý místostarosta, který měl na starosti stavební agendu ? pozn. aut.) celý objekt prošel a žádné problémy nenašel,“ připomněla předsedkyně finančního výboru Julie Dolejší.

„Budova Domu dětí a mládeže Hrádek v Třebíči je montovaná dřevostavba postavená kolem roku 1980. Stavebně statické odborné vyjádření zpracované Ing. Hugo Thielem, autorizovaným statikem, konstatuje, že bez provedení podrobných staticky konstrukčních průzkumů nejsou k dispozici žádné údaje o nosných konstrukcích skrytých v pohledových úpravách interiérů. Není proto možné budovu posoudit podrobným statickým výpočtem, zda vyhovuje současně platným normám pro zatížení sněhem a větrem,“ řekl Horáckým novinám vedoucí majetkového odboru kraje Vysočina Petr Kolář. „Je však vzhledem ke zjištěným současným a dřívějším poruchám nutno předpokládat místní oslabení konstrukcí vlivem zatékání a nízkou tuhost konstrukcí na zatížení sněhem. Na základě těchto zjištění není ze statického hlediska možné převzít záruku za bezpečnost a způsobilost budovy k dalšímu užívání,“ pokračoval.

Statický posudek v závěru zakazuje užívání části budovy pod prosklenou stěnou a uvádí, že bez náležitého statického zabezpečení nelze budovu současným způsobem nadále užívat zejména v zimním období. „Budova byla již dříve posouzena statikem Ing. Karlem Vaverkou s konstatováním celkového nedobrého stavu budovy a doporučením na střední opravu nosných i nenosných konstrukcí. S ohledem na typ budovy by bylo dle názoru kraje plýtvání veřejnými prostředky budovu rekonstruovat. Kraji záleží na zajištění bezpečnosti dětí a personálu domu dětí a mládeže. Statické posouzení bylo provedeno odpovědně a s ohledem na možnosti zjištění je v pořádku,“ tvrdí Kolář.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk