Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Koncert Děti dětem X, předčil očekávání

20.05.2013

Třebíč - O benefičních koncertech Děti dětem, které již deset let připravují děti a jejich kantoři třebíčské Základní umělecké školy, jsme snad již napsali vše. Každý rok touto dobou stovky žáků školy hrají, zpívají a tančí, aby potěšili nejen své rodiče a prarodiče, ale také sponzory a vzácné hosty. Ti všichni odměňují jejich úsilí podle svých možností a díky nim jsou výsledky této benefice nevídané.


Za deset let byly do dětského oddělení třebíčské nemocnice pořízeny přístroje za takřka čtyři miliony korun. Koncerty však nedělají radost jen pacientům dětského oddělení. Také letos si dárky odnesly zástupkyně tří organizací, které se Sdružení Kids For Kids, jež koncerty organizuje, rozhodlo podpořit. Byl to Nadační fond dětské onkologie Krtek Brno, Středisko rané péče Třebíč a Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. Celková suma, kterou koncert letos vydělal a díky které se mohly pořídit všechny dary, byla více než: 340.000 korun! Přesto, že je to benefice, peníze nejsou tím hlavním, co tento koncert přináší.

Na krátké tiskové konferenci těsně před koncertem jsme položili otázky jak pořadatelům samotným, tak některým hostům. Všichni hovořili o benefičních koncertech trvajících již deset let v superlativech. A nemuseli.

Ředitel ZUŠ školy Třebíč Jiří Suchánek: Je to samozřejmě nápor jak pro žáky, tak pro kantory, ale všichni si považujeme toho, že se tohoto projektu můžeme zúčastnit. Je to vždycky hodně práce, ale na další ročník se všichni těšíme. Z generální zkoušky mám báječný pocit a myslím si, že se máme všichni na co těšit.

Předseda Rotary Club Arnhem-Rijn, Holandsko, Ing. Jes Spoelstra: Jsme organizace, která neustále hledá jiné partnery, se kterými by mohla spolupracovat a pomoci jim. Nepřispíváme však stále na stejném místě. V Třebíči jsme přispívali u Děti dětem 4 a nyní jsme tu opět. Tyto koncerty jsou bez přehánění něco úžasného. Oceňuji integraci školy do veřejného života, což v Holandsku tak není.

Starosta Třebíče ? MVDr. Pavel Heřman: Koncert Děti dětem má několik rovin. Umělecká složka je zde stejně důležitá, jako ta charitativní. Děti své umění předvedou svým rodičům a sponzorům a krásným demonstrativním způsobem zpříjemní ten sponzorský akt, totiž dání peněz z kapsy na věc, která daleko přesáhne koncert, který zazní a odezní. Děti si tak uvědomí, že umění hry na nějaký nástroj může přinést i něco konkrétního. Krásné je, že celá škola je stejně naladěná a všichni vystupují se stejným cílem, pomoci druhým. A to je na celé akci nejcennější.

Radní Kraje Vysočina Ing. Bc. Martin Hyský: Koncert Děti dětem je jednoznačně unikátní záležitost a rozhodně se na tomto místě patří poděkovat Franku Spekhorstovi a sponzorům, bez kterých by tato akce nebyla možná. Jak řekl pan starosta, jsou zde naprosto výjimečným způsobem skloubeny dvě záležitosti, kulturní a pomoc. V rámci Kraje Vysočina podobné akce jsou, ale tato akce je nepochybně nejvýznamnější.

Zástupce vedení nemocnice MUDr. Jiří Kucharský: Přínos koncertů je naprosto nepopiratelný a všechny peníze, které díky nim nemocnice získala, slouží dětem. Chtěl bych však také připomenout, že přístroje samy o sobě by nebyly k ničemu, kdyby s nimi nepracovali výborní lékaři. A ty nemocnice má. Přes všechny ekonomické potíže, o kterých se nyní mluví, je situace stabilizovaná právě proto, že má vynikající lékaře.

Primářka dětského oddělení MUDr. Alena Holubová: Díky těmto koncertům má dětské oddělení vybavení, které je naprosto srovnatelné s klinikami. Ke všem monitorům, inkubátorům a vyhřívaným lůžkům přibude dnes další cenné zařízení, které pomáhá a urychluje návrat dětem do života. Třebíčské dětské oddělení je tím naprosto výjimečné.

Ředitel projektu bac. Frank Spekhorst: Nesmíme zapomenout na partnerskou školu partnerského města Třebíče, Lilienfeld. První návštěva ZUŠ Lilienfeld byla v roce 1991. Znovu jsme je pozvali na koncert Děti dětem IV, kdy zde vystupovala i škola z Německého Rothenburg od der Tauber. Lilienfeld je zde letos potřetí, bohužel, jen v malém zastoupení, protože naše škola má tolik výborných žáků, kteří chtějí vystoupit, že by to už nebylo možné uskutečnit a z koncertu by se musel stát festival.

Otci a tahounu projektu se dostalo nečekaného ocenění od hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který sice nemohl být na začátku, o to více však překvapil a potěšil. Franku Spekhorstovi předáním Bronzové medaile Kraje Vysočina, kterou dosud obdrželo poze několik výjimečných lidí.

Nakonec tedy v tříhodinovém koncertu vystoupilo 376 účinkujících dětí ze ZUŠ Třebíč, ZUŠ Lilienfeld, a pěveckého sboru Slunko Třebíč. Naprosto famózní byl host z Holandska, totiž Barbershop Quartet „Still Crazy“. Dokonalý zpěv a úžasná show. Určitě by měli přijet na samostatný koncert. Po pátečním představení by museli mít narváno. Desátý koncert bez přehánění předčil všechna očekávání. To znělo unisono celým sálem.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk