Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kontrolní výbor: „K porušení zákona nedošlo.“

09.03.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Předlouhé pondělní zasedání moravskobudějovického zastupitelstva mělo několik zásadních bodů. Tím nejzásadnějším byla zpráva kontrolního výboru, která shrnovala výsledky vyšetřování městských zakázek. Tímto vyšetřováním pověřili výbor zastupitelé na podzim loňského roku poté, co Jan Švaříček obvinil vedení města z korupce při výběrovém řízení na rekonstrukci náměstí Míru.


Výbor jasně konstatoval, že k žádnému porušení zákona nedošlo. Objevil při některých zakázkách drobná pochybení, která ovšem byla takové povahy, že nemohla za žádných okolností jejich výsledek ovlivnit. „Kontrolní výbor konstatuje, že provedl kontrolu veřejných zakázek, neshledal porušení zákona,“ píše se ve zprávě výboru. Nicméně ale na základě svých zjištění zastupitelstvu města a radě města vydal některá doporučení.

Například, aby se hodnota veřejné zakázky při realizaci nenavyšovala v tak vysokém objemu jako u zjištěných zakázek na ulici Lázeňská a Veverkova (tady nešlo ovšem o vícepráce, ale o rozšíření projektu). Doporučuje také zvážit potřebu externího technického dozoru u veřejných zakázek s nižším rozsahem, taktéž doporučuje při výběru administrátora veřejných zakázek zohledňovat nejen cenu, ale i reference a v neposlední řadě doporučuje i při zadávání veřejných zakázek zvažovat použití zadání formou užšího zadávacího řízení. Otevřené řízení se jeví jako transparentnější.

Jan Švaříček, který vedení města obvinil z korupce, si z těchto závěrů vyvodil, že radnice dělá netransparentní výběrová řízení, což rozlítilo některé členy kontrolního výboru. „Nic takového kontrolní výbor neřekl,“ oponovala členka výboru Eva Šafránková. „Konstatovali jsme, že otevřené řízení je transparentnější. To neznamená, že by užší zadávací řízení nebylo transparentní,“ řekla zcela jasně. „Transparentnější je stupňování slova transparentní, neznamená to zápor,“ dodala.

Švaříčkem obvinění členové rady čekali, že se Jan Švaříček k celé věci postaví jako chlap a za svá obvinění se omluví. K tomu ho mimo jiné vyzval radní František Zvěřina. Omluvy se ovšem nedočkali, naopak, přišly jen další výpady. Jan Švaříček se odvolával na to, že je jeho svaté právo poukazovat na to, co se mu nelíbí. Na to samozřejmě právo má. Rozdíl je akorát v ptaní a v obviňování. Švaříček své jednání označil za legitimní proces v demokratickém státě. „Křivě obviňuješ, co je na tom demokratického?“ zeptal se ho radní Zdeněk Janderka.

Někteří radní podali na Jana Švaříčka trestní oznámení. Celá věc nyní půjde před přestupkovou komisi. Pověřeným úřadem pro tuto věc je Městský úřad v Telči.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk