Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Konvalina: Baletní mistr v hájemství malby

16.05.2019

TŘEBÍČ- Jakých tvůrčích výsledků může dosáhnout špičkový baletní umělec, který se rozhodne věnovat výtvarnému umění, přesněji malbě, o tom se mohou zájemci přesvědčit na právě probíhající výstavě „Mezi dvěma světy“ v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči.


Zdenek Konvalina (* 23. února 1979 v Brně) je český tanečník, který se stal prvním sólistou Kanadského národního baletu, kde působil do roku 2006. V roce 2011 se stal prvním sólistou Anglického národního baletu. Jako host vystoupil Konvalina na mnoha dalších scénách včetně Prahy, Bratislavy, Tokia, Havany, Mnichova nebo Amsterodamu. V září 2014 oznámil svůj odchod do důchodu jako baletní tanečník s tím, že se chce zaměřit na další umělecké zájmy. Přešel na malířství.

Autorova třebíčská výstava, nazvaná mnohoznačně „Mezi dvěma světy“, je prvním komplexnějším pohledem na práci umělce Konvaliny ve veřejném prostoru jako malíře. Malbě se Konvalina systematicky věnuje šest let a jeho výstava je tak neobvyklým návratem domů baletního umělce po jeho celosvětově úspěšné kariéře. Mýlil by se ale každý, kdo by si myslel, že se snad autor, donedávna pěstující múzické umění, bude věnovat třeba akvarelování, malbě zátiší či květin. Konvalina je zcela současným umělcem, kterého sice ve výtvarném umění také zajímá problém zobrazení, ale prostřednictvím digitálních technologií. V galerii tak můžeme spatřit obrazy z cyklu DisPlay jako „odraz stále více převažujícího digitálního životního stylu a toho, jak jsme obklopeni a formováni zážitky, vycházejícími z obrazovky.“ Způsob, jakým dnes vnímáme svět okolo nás, totiž výrazně ovlivňují „photoshopové“ barvy, obrazovky, efekt moiré (čti moaré - je to rušivý efekt, který může pokazit kvalitu snímků, zaznamenaných digitálním fotoaparátem a někdy se vyskytuje i v televizním vysílání). Zprostředkující funkce elektronických obrazových médií se tak třeba i nechtěně stává součástí našich vzpomínek a celkových dojmů ze světa a života.

Takto vnímanou problematiku zobrazení Konvalina převedl do oblasti závěsného obrazu s jeho již více než staletou historií abstraktní malby. Mřížky, sítě či rastry průmyslových reprodukčních a zobrazovacích technik přezvětšil a ručně vytváří na plátně obrazu pomocí akrylové barvy. Není v tom zcela originální, s vrstvami akrylátových barev, které roztírá různě tvarovanými stěrkami, systematicky pracuje třeba i humpolecký rodák Josef Drapell, od 1965 žijící v USA a nyní opět usazený v Humpolci.

Reliéf pastózní barvy s charakteristickým rovnoběžným řádkováním (poněkud připomínající látku manšestr) Konvalina dále koloruje šikmo nanášeným postřikem barevných sprejů, čímž jeho technika poněkud připomíná modelářské postupy vytváření dojmu prachu, usazeného za nýty modelů lokomotiv. Konvalina však počítá i s náhodnostmi a nedokonalostmi ručně vytvářených rastrů, které vnášejí do jen zdánlivě strojových rytmů jeho obrazů tep lidské ruky. Je ovšem otázkou, zda tím umělec naznačuje „znehodnocení digitální reprodukce a potenciál generativních možností umělé inteligence,“ jak tvrdí kurátor výstavy Jack Jones. Osobní životní a vizuální zkušenost diváka z Vysočiny může být při „čtení“ Konvalinových obrazů diametrálně odlišná od zkušenosti obyvatel Houstonu, Londýna či Amsterodamu. I v tomto případě platí: Jsou to diváci, kdo „dotváří“ obrazy. Výstava potrvá do 9. června.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk