Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Koordinační centrum práce na dálku startuje

01.10.2012

Třebíč - Na městském úřadu v Třebíči vznikl ojedinělý projekt, jehož cílem je zvýšení zaměstnanosti některých skupin lidí nejen našeho regionu, ale na celé Vysočině. Ve spolupráci s Úřadem práce se tak město Třebíč stane prvním v republice, kde zahájí činnost Koordinačního centra práce na dálku.


Nový projekt s největší pravděpodobností nezpůsobí masový nárůst zaměstnanosti, ale v regionu s obrovskou nezaměstnaností je to rozhodně krok správným směrem.

Projekt má dvě cílové skupiny. Jednou z nich jsou zaměstnavatelé, kteří budou mít o tento druh práce zájem a na druhé straně jsou to sociálně znevýhodněné skupiny a uchazeči o zaměstnání. Velmi těžko v našem regionu hledají práci právě maminky po mateřské dovolené, ženy i muži starší 50 let, osoby zdravotně postižené a ti, kteří doma dlouhodobě pečují o osobu blízkou.

Třebíč získala, na základě žádosti o finanční podporu z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, dotaci na tento projekt. Ten je celý dotován z 95?% z Evropského sociálního fondu a z 5?% ze státního rozpočtu. Koordinační centrum bylo zřízeno a dne 1. srpna letošního roku zahájilo provoz v budově Městského úřadu Třebíč na Masarykově náměstí. Podle mluvčího radnice Ivana Přibíka nový projekt nevyžadoval žádné přestavby, kanceláře jsou k dispozici, první týdny po startu budou ve znamení zaškolování a centrum v podstatě zahájilo svoji činnost. V několika příštích měsících bude probíhat příprava metodiky na zavádění tohoto způsobu zaměstnávání ve spolupráci se zahraničním partnerem. Občané budou včas informováni, kdy budou moci první zájemci o tento nový způsob práce navštívit centrum, s největší pravděpodobností to bude začátkem roku 2013. „Centrum si klade za cíl hlavně propagaci práce na dálku a vytvoření prostředí pro zavádění tohoto způsobu organizace pracovní činnosti. Je důležité, aby zaměstnavatelé pochopili, že není nezbytně nutné, aby každý pracovník denně dojížděl do práce a tam si povinně odseděl svých osm nebo více hodin. Práci může stejně dobře zvládat doma. Šetří se tím drahocenný čas a peníze. Přitom se jedná jak o jednoduché manuální činnosti v podobě kompletování drobných výrobků, tak například o duševní práci s využitím počítače a internetu,“ popsal mluvčí radnice Ivan Přibík.

Partnerem projektu je krajská pobočka Úřadu práce ČR se sídlem v Jihlavě. Zahraničním partnerem je britská nezisková organizace The Telework Association s dvacetiletou praxí v oblasti zprostředkování práce na dálku. Právě od tohoto zahraničního partnera si manažerka nově vzniklého třebíčského centra Jana Hochová slibuje velkou pomoc. „Noví pracovníci centra ? koordinátorky, které byly vybrány na základě výběrového řízení, sbírají zkušenosti a materiály v současné době na stáži v Londýně, což je plně hrazeno v rámci tohoto projektu,“ popsal místostarosta Pavel Pacal.

Autor: Jana Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk