Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Na vytvoření čtrnácti zastavení křížové cesty pro obec Kameničky u Hlinska dostal umělecký kovář Pavel Tasovský čas jen půl roku.
(foto: Arnošt Pacola)

Kovaná Kalvárie kováře Tasovského

10.08.2017

Náměšť nad Oslavou/Kameničky - Křížovou cestu s kovanými obrazy vytvořil pro známou vysočinskou vesnici Kameničky nedaleko Hlinska umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou. Jednotlivá zastavení Kalvárie mistr kovář v těchto dnech instaluje na kamenné podstavce v přírodním prostředí v sousedství kostela v Kameničkách.


Jednu křížovou cestu už Tasovský vytvořil pro obec Slavkovice u Nového Města na Moravě, kam navrhl profesor Ludvík Kolek moderní poutní kostelík. „Tam jsem dělal monstranci, která prochází celým kostelem a vychází až nahoru na střechu v podobě dvou andělů. Dělali jsme tam i mariánský motiv z nerezi a kříž na věž. A nakonec jsem byl osloven, abych tam vytvořil i křížovou cestu a udělal jsem ji jako nerezové reliéfy,“ přiblížil minulé dílo Pavel Tasovský, který od začátku letošního ledna pracoval na zakázce pro Kameničky.

Nejprve ale pro představu zastupitelstva v Kameničkách předložil sedm návrhů prvních zastavení ve dvou variantách. Jednu s figurami a druhou abstraktnější. V Kameničkách si vybrali figurální variantu. „A začli jsme na tom pracovat, zajeli jsme do lomu domluvit se na kameni, na kterých to bude stát, jak budou vypadat,“ řekl Tasovský. Kovářské práce v kovovém rámu budou stát v Kameničkách na kamenných stélách, vysokých od země 160 centimetrů. Křížová cesta bude umístěna za kostelní zdí ve veřejném prostoru v majetku obce a ve vzdálenosti asi 70 metrů bude kopírovat tvar zdi. Kalvárii zakončuje motiv Vzkříšení, tedy figura Krista o trošku větší než postavy v ostatních zastaveních.

Vykovat jednotlivá zastavení s motivy figur nebylo jednoduché. „Všechno je z plného materiálu, takže je to výkovek, který vytvářím za tepla z jednoho kusu, jen vlasy postav a trnová koruna jsou vytvořeny zvlášť. Korpus postav kovu pomocí bucharu, pak to musím rozsekat, natvarovat podle potřeby a pak už je to spíš ruční kování. Vykované kusy železa pak nejprve nazinkuji proti korozi a nakonec používám speciální grafitovou barvu, která působí matně a dá se trošku vyleštit, takže pak se prohloubí prostorový charakter a struktura materiálu,“ poodhalil něco z tajů umělecké kovařiny Tasovský.

Myšlenka na vytvoření Kalvárie vznikla v okamžiku, kdy obec Kameničky koupila pozemky vedle kostela. „A protože z druhé strany kostela je pěkný, docela hojně navštěvovaný odpočinkový parčík, tak jsme si říkali, co udělat s pozemky z druhé strany kostela. A protože už za mého předchůdce byl připraven projekt křížové cesty, rozhodli jsme se ji vytvořit vedle kostela, aby to bylo hezké propojení celé té lokality, kde se lidé hodně a rádi zdržují,“ řekla na dotaz Horáckých novin starostka Kameniček Yvona Jandová, která oslovila tři kováře. „Udělala jsem veřejnou prezentaci, aby se k tomu včetně zastupitelů každý vyjádřil a většina se rozhodla pro pana Tasovského. Lidé se rozhodli pro trochu konzervativnější pojetí, ale je pravda, že se do toho prostoru i víc hodí než modernější verze,“ konstatovala starostka Jandová.

V Kameničkách budou v následujících měsících pokračovat v dokončení celého projektu, vedle kostela vzniknou nové cesty a také centrum pro posezení. „A budeme kolem jednotlivých zastavení vysazovat nějaké trvalky a dřeviny, aby prostě celé to prostranství bylo dokončené a pěkné. Netuším, jestli to stihneme úplně všechno letos, ale ráda bych,“ dodala Jandová.

Foto HoN:

Arnošt Pacola

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk