Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Novinářská kachna, kovaná plastika, studentská práce SPŠT Třebíč.
(foto: mč)

Kovářovým dílem jsou hlavně jeho žáci

11.09.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstavu kovářských a pasířských prací k letošním šedesátinám uměleckého kováře Karla Kováče nabízí v těchto dnech Galerie Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči.


Karol Kováč se narodil roku 1959 v Lučenci na Slovensku a vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Kremnici. Kovaná plastika „Matka s dítětem“, vystavovaná také v Malovaném domě, je závěrečnou prací autora ze třetího ročníku školy.

Od roku 1981 žije Kováč na Moravě. Pět let získával zkušenosti v prestižních restaurátorských dílnách státní památkové péče na hradě Veveří, kde byly restaurovány nebo rekonstruovány železné artefakty pro hrady a zámky jižní Moravy. Od roku 1990 pracoval v První brněnské strojírně jako strojní kovář. Po svatbě v roce 1989 dostal s manželkou byt v Třebíči. V té době se věnoval malbě, knižním ilustracím a kreslení portrétů. Od roku 1996 je mistrem na Střední škole uměleckých řemesel v Třebíči (po sloučení škol: Střední průmyslové školy Třebíč), kde předává své zkušenosti dalším generacím kovářů. Kováčovým dílem je například bezpečnostní mříž na studni v „apatykářské zahrádce“ bývalého třebíčského kláštera. Vykoval také 84 metrů dlouhé zábradlí v ulici Skalní nad židovskou čtvrtí nebo strom pro expozici Děti Antonína Kaliny v pamětní síni na Subakově ulici.

Jak uvedl při vernisáži výstavy Radovan Zejda, kovářství je sice jedno z nejstarších řemesel na světě, ale koncem osmdesátých let se zdálo, že u nás ve své umělecké podobě zcela vymizí. Teprve polistopadové změny a nástup podnikatelského baroka do obydlí ekonomicky úspěšných lidí přinesl nové příležitosti a zakázky i pro umělecké kováře.

Většina vystavených prací v Galerii malovaný dům však není dílem Kováče samotného, ale jeho žáků ze Střední průmyslové školy Třebíč, kterým předává svoje zkušenosti. Můžeme tam spatřit nejen kovaný nábytek, svícny či svítidla, loď Vikingů nebo kovaný kolovrátek, ale i řadu figurálních plastik a třeba i deskové hry, jako jsou šachy nebo Člověče, nezlob se. Učitel odborného výcviku uměleckořemeslného zpracování kovů Karol Kováč tak nakonec dokazuje, že nejcennějším materiálem, který mohl mít v životě k dispozici, nebylo meteoritické železo, ale osobnosti dospívajících lidí. Co se mu z nich podařilo „ukovat“ ve spolupráci s dalším kovářem-pedagogem Lubošem Janem, může posoudit návštěvník výstavy. Vystavené pasířské práce studentů vznikly pod vedením Miroslava Štěpánka a Jany Vlkové.

Vedle kovářství Karol Kováč také rád realisticky maluje floru, faunu i portréty, ale jeho volná tvorba je spíše surrealistická. Rozměrnou nástěnnou malbu s námětem z filmu Titanik provedl v bazénu hotelu Slavia na Karlově náměstí. Na výstavě návštěvník spatří i Kováčovy plakáty pro brněnské a třebíčské firmy, knižní obálky a ilustrace k básnické sbírce a k detektivce. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk