Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pavel Tasovský v Galerii 12.
(foto: mach)

Kovářské řemeslo se dělá rozumem a rukama

15.07.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Přichází léto, prázdniny a čas dovolených a odpočinku. Ne všichni si ale luxus nicnedělání mohou dovolit. To platí také pro uměleckého kováře Pavla Tasovského. Do konce prázdnin připravuje několik společných výstav, bude pořádat kovářské dílny v rámci Hnízda múz Folkových prázdnin a mimo to má plné ruce práce v kovárně.


Vystavuje doma i za humny.Práce Pavla Tasovského mohou návštěvníci dvora Galerie 12 obdivovat prakticky celoročně. V tamních výstavních prostorách navíc právě skončila společná výstava s výtvarníkem Jiřím Ryšavým. Ucelený soubor děl - dvanácti znamení, právě převezl do květné zahrady v Kroměříži, kde bude Zvěrokruh vystaven v tamní rotundě společně s dalšími díly členů Sdružení Q (Sdružení Q je dlouholeté sdružení nejen výtvarníků, ale i herců, muzikantů a všestranných kumštýřů). Bylo založeno v roce 1968 a u jeho zrodu stál Bohdan Lacina, Marie Filippovová, Jan Rajlich st., Ludvík Kundera, Jan Skácel a mnoho dalších umělců). „Koncem prázdnin v srpnu zahajuji výstavu kousek od Tišnova v Lomnici s malířem Michalem Halvou a kromě toho budu vystavovat s výtvarníky FF16 koncem srpna v Brně v Křížové chodbě brněnské radnice. Následně 2. září zahajuji výstavu v Galerii SCHROTT v Brně společně s Jiřím Ryšavým a Ivanem Křížem,“ vyjmenovává Pavel Tasovský, který si na nedostatek výstav rozhodně nemůže stěžovat. „Se zakázkami je to podobné. Stěžejní je pro naši kovárnu pivovar v Hlubokém, pět kilometrů od Náměště, tam je práce určitě ještě minimálně na dva roky. Nějaká práce se rýsuje v Brně, jedná se o zpřístupnění brněnských vodojemů, kde bychom měli vyrobit vstupní vrata. Zatím jsem vytvořil jen návrh,“ pokračuje umělecký kovář ve výčtu prací.

Občas přijdou složité chvíle

Ve stopách Pavla Tasovského jde i syn Pavel Tasovský ml., dalším dlouholetým spolupracovníkem je Dalibor Rybníček. Společně pracují v kovářské dílně na Bítešské ulici. „Vytváříme kované artefakty do exteriérů a interiérů. Kromě těchto zakázek, má Pavel i já svoji vlastní tvorbu, kterou prezentujeme na různých výstavách. Myslím, že moje i synova výtvarná práce má každá svou tvář a autorství se tak nedá zaměnit. U zakázek, které většinou navrhuji já a následně je vytváříme společně, chci, aby výsledek dopadl dle návrhu. Docela to funguje, i když občas přijdou složité chvíle,“ říká Tasovský.

Předání myšlenky rukou

Originální umělecká díla Pavla Tasovského zdobí i soukromé pozemky, domy či zahrady. Zájemce o jeho díla může navštívit Galerii 12 a vybrat si z hotových prací. Pokud má zákazník svoji představu, děje se vše naopak. Kovář zavítá na návštěvu k zákazníkovi a prohlédne si prostor, v němž má skulptura stát. „Místo si nafotím a udělám jeden nebo dva návrhy. Kreslím ručně. Udělám miniaturu a začlením ji do fotografie,“ popisuje tvůrčí postup. Může se stát, že neosloví žádný z návrhů a proces se opakuje anebo je zákazník nadšený a zadá výrobu obou návrhů. Žádné grafické programy Pavel Tasovský k vytváření návrhů nepoužívá. „V těchto věcech jsem malinko konzervativní, jsem vyznavačem ruky a tužky. Pro mě je to snazší, zábavnější, beru to jako zábavné cvičení. Je mi bližší malovat rukou, než tvořit na počítači. Myslím si, že kresba rukou je moje osobní vyjádření. Kdežto vytvořit něco na počítači, nejsem si úplně jistý, zda tam bude můj rukopis, nebo bude, ale určitě ovlivněný programem, ve kterém budu pracovat. Určitě je počítač velký pomocník u takových běžných věcí, jako je zábradlí, oplocení, schodiště a jiné. U volné tvorby by mělo dojít k předání nápadu, nebo myšlenky rukou. Tvorba prostřednictvím počítače, tiskárny a různých vymožeností moderní doby je zcela běžná, ale mně tam chybí tah rukou a otisk dlaně. To si myslím, že je škoda,“ míní Tasovský.

Více v tištěných novinách.
Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk