Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kozy jsou moc milá a přítulná zvířata

11.08.2011

Lesní Jakubov - Když se řekne kozí farma, napadne člověka na Třebíčsku ta v Ratibořicích. Poslední dobou jsou však trendem malé kozí farmy. Jedna taková se nachází v Lesním Jakubově na Náměšťsku. Na poslední prázdninový víkend tu navíc pro návštěvníky připravili zajímavou akci.


Pryč z Brna

Manželé Čapkovi, kteří kozí farmu Ekokoza v Lesním Jakubově provozují, nejsou zdejší. Pocházejí z Brna a na vesnici odešli zhruba před deseti lety. „Původní myšlenka nebyla vůbec chovat kozy, ale vypadnout z města, žít na vesnici a dojíždět do Brna do práce. Brzy se však ukázalo, že to není nejlepší řešení,“ říká Marta Čapková.

Nejprve si koupili jednu kozu jen tak pro sebe na mléko. „A pak už to šlo, druhá, třetí?“ vzpomíná Marta Čapková. Teď jich mají dvaadvacet. „To je takový strop. Takhle můžeme mít kontakt se zvířetem i se zákazníkem,“ říká. Dvaadvacet koz zaměstná člověka na celý den, takže třeba dovolená u moře, na tu mohou manželé Čapkovi zapomenout.

Dobré sýry

„Zpracováváme kozí mléko a z něj vyrábíme kozí sýry, jogurty, kefíry a jogurtové mléko,“ říká Marta Čapková. V poslední době se snaží vyrábět i ochucené jogurty ? jahoda, višeň, hruška. Ty už ovšem nepocházejí z místních zdrojů. „Udělat dobrou marmeládu, na to už není čas,“ říká. Prosadit se dnes s kozími výrobky na trhu není tak těžké jako dřív, protože kozy a kozí výrobky jsou dnes v módě. Kozí mléko je pro organismus mnohem lépe stravitelné a je i zdravější. Stále více lidí také chce znát původ potraviny.

Den s kozami je opravdu zajímavý a náročný. „Ráno se vstane, podojí se a pak se musí kozy vyhnat na pastvu. Paseme pomocí oplůtku, takže se posouvají po louce,“ vysvětluje. Důležité je mít i dostatek kvalitních pozemků. „Svých pozemků máme málo, většinou je máme pronajmuté,“ prozradila Marta Čapková. Pochvaluje si i spolupráci s místním zemědělským družstvem.

Jdeme za kozami

Vyrážíme na pastvu. Je to pěkná procházka údolím Chvojnice. S námi jde i fenka Šína, která je podle Marty Čapkové nejdůležitějším zaměstnancem, protože je to ona, kdo má celé kozí stádo pod kontrolou. Konečně jsme na pastvě. Kozy se spokojeně pasou, ale jak uvidí člověka, běží k němu jako pejsek. Za chvíli jsem obklopen dvaadvaceti zvířaty, která se nechají hladit, lísají se a jsou velmi přítulná. Během pár vteřin přicházím o všechny zakořeněné předsudky o kozách. Je to opravdu milé a příjemné zvíře.

Přijďte pást kozy

Na neděli 28. srpna připravili na kozí farmě v Lesním Jakubově zajímavou akci. Od 14 hodin se můžete projít s kozím stádem krajinou v údolí Chvojnice. Alespoň na chvíli se můžete stát skutečnými pastevci. Vyráží se ve 14 hodin, a protože je počet účastníků omezen, je nutné se předem nahlásit na adrese [email protected]

K čemu to přirovnat? Snad k procházce se psem. I když, jak se dozvídáme, s kozami je to větší adrenalin. „Koza má svou hlavu a je vždycky chytřejší než člověk,“ říká Marta Čapková.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk