Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kraj pomohl nemocnicím, naposled

13.03.2014

JIHLAVA, TŘEBÍČ - Rada Kraje Vysočina schválila na svém úterním jednání finanční pomoc všem pěti krajským nemocnicím ve výši rovných sto milionů korun. Jde o peníze z přebytku hospodaření za rok 2013. Třebíčská nemocnice se tak dočká dvaceti sedmi a půl milionu korun. Nepůjde ovšem jen o hotové peníze.


Patnáct milionů korun představuje odpuštění splátek půjčených prostředků na provozní výdaje nemocnice. Jde o peníze, které kraj nemocnicím půjčil na financování provozních potřeb a na placení závazků po lhůtě splatnosti. V Třebíči šlo například o případ, kdy úklidová firma hrozila pozastavením služeb. Dvanáct a půl milionu korun je pak příspěvek na provoz. Jsou to ovšem peníze, která tak akorát dokáží pokrýt výpadek za zrušené regulační poplatky a poplatky za pobyt v nemocnici. Ten ředitel nemocnice odhaduje zhruba na dvanáct milionů korun.

Peníze mezi krajské nemocnice byly rozděleny podle několika specifických kritérií. „Jedním z nejdůležitějších faktorů byl výsledek hospodaření minulých účetních období včetně výsledku hospodaření běžného účetního období nemocnic k 31. 12. 2013 a meziroční pokles výnosů od zdravotních pojišťoven na základě úhradové vyhlášky pro rok 2013. Mezi další parametry patří výnosy nemocnic, výše poskytnutých příspěvků na provoz, výše investičních dotací v letech 2003-2013, celková výše výdajů investičních projektů, řešících výstavbu nebo rekonstrukci nemocničních pavilonů a pořízení zdravotnických přístrojů, které byly spolufinancované z ROP NUTS II Jihovýchod nebo jiné investiční výdaje plně financované z rozpočtu kraje. Při dělení peněz bylo také přihlíženo na aktivity managementů nemocnic směřujících k dosažení vyrovnaného hospodaření,“ popsal některé z parametrů hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Na dlouhou dobu, tedy minimálně na dva roky, jsou to poslední peníze, které kraj do nemocnic naleje. V roce 2015 a 2016 nás čeká stavba Pavilonu chirurgických oborů v Nemocnici Třebíč za přibližně 330 milionů korun, což bude pro krajský rozpočet dost velká finanční zátěž,“ vysvětlil hejtman Jiří Běhounek.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk