Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Krajané z Nebrasky navštívili rodný statek

20.07.2015

Lipník (ap) - Slzy dojetí nechyběly při neobvyklé rodinné sešlosti v neděli odpoledne v Lipníku. Svoje příbuzné tam v rodovém statku Skoumalů navštívila skupina sedmi Čechoameričanů Skomalů, jejichž prapředek se vystěhoval do Ameriky v roce 1871. Došlo tak k prvnímu setkání vzdálených příbuzných přes čtyři až pět generací.


Selský rod Skoumalů je v Lipníku doložen tři sta let. Patříval k nejvýznamnějším ve vsi a hospodařil v usedlosti č. 4 nacházející se naproti kostelu přímo na návsi. V roce 1871 se rozhodl Václav Skoumal (nar. 1836) odejít se svou manželkou Františkou Přepěchalovou, rodačkou z Račic, do USA. Usadili se ve státě Nebrasce, ležícím na Velkých planinách, který je nejúrodnějším státem v USA. Václavu Skoumalovi doporučili imigrační úředníci vzhledem k anglické výslovnosti vypustit z příjmení hlásku „u“. Jaký však byl skutečný důvod vystěhování Václava Skoumala, který zemřel v Nebrasce v roce 1909, to se lze jen domýšlet. Možný důvod naznačil v neděli v Lipníku Martin Skomal, který je ředitelem programů Rady pro umění v Nebrasce: „My si myslíme, že Václav Skoumal byl nejprve v Nebrasce kovářem. V kronikách je také uváděn jako chovatel koní, který v Nebrasce půjčoval koňské povozy jako se dnes půjčují auta. Bydlel ve městě, kde byla železniční stanice a z vlaku překládali zboží na lodě, které se plavily po řece Missouri dál na jih. Václav odejel do Ameriky s poměrně hodně penězi, nepatřil k nejchudším lidem, kteří se tam tehdy usazovali. V našem muzeu v Nebrasce máme také vystaveny plakáty tištěné v češtině, které byly tehdy zřejmě rozesílané po českých a moravských vesnicích a jimiž byli lidé lákáni do Ameriky za prací. Tehdy naše železniční společnost potřebovala hodně lidí. Zkusím zjistit přesně ty okolnosti a pošlu vám zprávu do Lipníka.“

Při setkání vzdálených větví rodu Skoumalů v Lipníku se hledala samozřejmě i podobnost mezi příbuznými. Američané měli radost z nejmenších dětí, které pobíhaly po dvoře. Všechny je hostila především paní Věra Berounová, která shodou okolností začala po rodinných kořenech pátrat pomocí internetu ve stejné době, jako Skomalovi v Nebrasce: „Ne že bych po někom záměrně pátrala. Ale jeden známý mi řekl, jak se dostat do archivu do matriky, kde jsou údaje po roce 1700.

Tady na statku v Lipníku se narodila spousta lidí, nejen Skoumalových. Tak jsme začala šmejdit a bezprostředně nato mi zavolal starosta, že se mu ozvali Skoumalovi z Nebrasky. Měli jsme zkrátka stejné myšlení.“ Američanům u Skoumalů v Lipníku chutnaly samozřejmě české koláče, ochutnali moravskou slivovici, zaujaly je slepice, zajímali se o další domácí zvířectvo, nakoukli do chlívků i na zahradu. „Je to takové zvláštní, najednou se objeví příjemní lidi a jsou to příbuzní. Měla u toho být ještě Ester Janečková a Pošta pro tebe,“ dodala s úsměvem paní Berounová.

Krajané z Nebrasky si poté prohlédli i celý Lipník, zašli do kostela, kde obdivovali jeho krásnou květinovou výzdobu, zaujala je sokolovna přestavěná na kulturní dům a na hřbitově postáli u rodinného hrobu. Z Lipníku odjížděli s pamětními listy natištěnými na ručním papíře. S sebou si odváželi i historii obce přeloženou do angličtiny a fotografie. Příští léto se uskuteční první setkání všech Skoumalů v Nebrasce, kterého by se mělo zúčastnit 40 až 50 nositelů tohoto jména. Pozvání dostali samozřejmě i Skoumalovi z Lipníka.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk