Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kraslice, sekeromlaty i loukotě

10.05.2018

Třebíč (ap) - Šindele, pilníky, kraslice, sekeromlaty, holubice, loukotě, žebřiňáky… to všechno jsou slova charakterizující předmět zájmu pracoviště tradiční lidové kultury Muzea Vysočiny Třebíč, které se v těchto dnech prezentuje výstavou Tradiční lidová kultura v Kraji Vysočina. Výstavu je možné do 27. května zhlédnout v prostorách výstavní síně v předzámčí třebíčského zámku.


Dudácká muzika ZUŠ Hrotovice spolu se zpěvačkami z Velké Bíteše pod uměleckým vedením Františka Malého otevřela výstavu již v sobotu 21. dubna. Slavnostní zahájení proběhlo v rámci Jarní zámecké slavnosti. Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit s řemeslnou zručností lidových tvůrců, kteří dokonale ovládají postupy, dovednosti a technologie svého oboru a byli po zásluze oceněni titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina a Nositel tradice lidových řemesel České republiky.

Například kameník Jaroslav Fieger ze Světlé nad Sázavou je nejen znalec historického kamenictví v regionu, ale sám se zaměřil na výrobu obilných mlýnků a sekeromlatů. Vytváří tak ve spolupráci s archeology funkční artefakty podle původních nálezů. Je dokonce lektorem, který v tvůrčích dílnách učí zájemce vyrábět broušenou industrii.

A třeba Aleš Uherka z Nyklovic je představitelem čtvrté generace kolářů a truhlářů ve své rodině. V dílně mu pomáhá jeho otec Emil i syn Adam. Všichni tři se věnují především renovaci starších druhů dopravních prostředků opatřených loukoťovými koly, jako jsou žebřinové vozy, bryčky, hasičské stříkačky nebo lafety k historickým dělům.

Poprvé se tak nabízí všem zájemcům a milovníkům lidové kultury kompletní prezentace dochovaných a dosud živých jevů tradiční lidové kultury v našem regionu, zapsaných pro svou jedinečnost na krajském a republikovém seznamu kulturního dědictví.

Návštěvníci se mohou seznámit s pracovními postupy i výrobky mistrů řemesla v oboru pilníkářství, kolářství, šindelářství, kamenictví, zpracování textilu, výzdoby kraslic a štípání dřevěných holubic.

Z již zapsaných a na Vysočině dochovaných nemateriálních statků tradiční lidové kultury se na výstavě poprvé představují širší veřejnosti také Běh o barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti, Obchůzka královniček na Velkobítešsku, Historický morový průvod v Brtnici a Jihlavský havířský průvod.

Výstava je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, vstup pro návštěvníky je zdarma.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk