Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Petr Kopl.
(foto: Petr Kopl)

Kreslím odjakživa a vidím v tom svůj smysl života

01.07.2013

Jihlava, Třebíč - Nedávno jsme v Horáckých novinách informovali o Petru Koplovi, který získal hned tři preztižní ceny za svoji komiksovou tvorbu, kterou můžete pravidelně vídat na stránkách našich novin. Petru Koplovi jsme položili několik otázek.


Mohl bys na úvod prozradit něco málo o sobě a svém vztahu ke kreslení? Jak ses vůbec k němu dostal a co tě na něm nejvíc baví?

Kreslím odjakživa. Možná to zní trochu nabubřele, ale vždycky jsem v tom spatřoval smysl svého života. Ono totiž všechno stojí za nakreslení. Opravdu. Myslím si, že každý člověk touží po sdílení svých zážitků, myšlenek a pohledu na svět a každý hledá způsob, jak to vyjádřit. Tohle je ten můj a děkuji za štěstí, že jsem ho objevil tak brzy. Je to způsob komunikace, který nelze popsat slovy. Jako hudba, literatura, poezie. Všechno je to o jednom: sdílení mého vnitřního Já. Pak je tu ještě touha lidi rozesmát, nebo alespoň pobavit. Nacházím neskutečné potěšení v sledování reakcí na mé komiksy. Miluji, když někomu ukážu kresbu a vidím, jak se při pohledu na ni jeho koutky úst zvednou do tvaru měsíčku, jako bych v jeho mozku sepnul nějaký spínač. To je to, co na tom miluji. Je to lepší než orgasmus.

Jak ses dostal právě ke komiksu?

Celkem prozaicky. Byl jsem těžký dyslektik, což je dneska každý druhý, ale já ještě vyrůstal v době, kdy se to považovalo za blbost. Nemohl jsem nijak pochopit, proč čtu jeden odstavec třeba stokrát i nahlas a nejsem schopen pochopit, o čem to je. S tím se dá bojovat, ale tenkrát ještě nikdo nevěděl jak. Nevím, co by se mnou bylo, kdyby můj starší bratr Jirka nesbíral komiksy. Najednou jsem viděl, že málo textu ve spojení s obrázkem mi potíže nedělá. Začal jsem to hltat a četl čím dál obsáhlejší a složitější komiksy až jsem byl připravený číst knihy. Pro to mne zase nadchl můj táta. To on mi ukázal, co je na knihách doopravdy tak cenné. Stálo mi za to bojovat a dnes čtu jednu knihu za druhou, mám jich dokonce rozečteno i několik najednou. Komiks mne ale nikdy nepustil. Jen v komiksu je totiž čtenář zároveň čtenářem i režisérem. Sleduje příběh jako film, ale střih, tempo příběhu a atmosféru si navozuje sám. To je na komiksu tak vzrušující. Bavíte sám sebe.

Kde sháníš náměty a scénář? Tvoříš si ho sám?

Někde jsem četl, a myslím, že to byl Terry Pratchett, kdo napsal, že inspiraci nosí zvláštní částice procházející celým vesmírem jako světlo, nebo tachyony. Musíte mít otevřenou mysl, aby vám v hlavě rozsvítily. Fakt je, že nápady opravdu chodí samy. Stačí jim jen nechat otevřené dveře. Jestli prostě věříte, že nic nevymyslíte, tak je to pravda. Pokud se ale přesvědčíte, že je vaše fantazie bez hranic, bude vaše inspirace bezbřehá.

Práce na komiksu je asi hodně časově náročná. Mohl bys nám popsat, jak vůbec taková tvorba komiksu probíhá? A kolik ti nakreslení jednoho komiksu zabere času?

Scénáře si tvořím sám. Nikdy si ale nedělám pevný scénář. Ten vzniká až v průběhu kreslení. První krok je námět ? pár vět, v nichž vylíčím v bodech, co se bude v komiksu dít. Potom si udělám hrubé rozmístění, protože v té době už musí být jasné, kolik bude mít komiks stran. Když už tedy vím, co se na konkrétních stránkách bude dít, udělám přesný scénář několik stran dopředu a průběžně začnu kreslit a sázet text. Když to zprůměruji, trvá jedna strana komiksu se vším všudy asi 10 ? 12 hodin práce. Ale hodně se to liší podle složitosti.

Kolik času zabere tvorba jednoho příběhu a jak dlouho vytváříš ty pro Horácké noviny? Máš nějakou zpětnou vazbu na své komiksy v Horáckých novinách?

Obyčejně si beru na jeden 150 stránkový komiks pět měsíců. Komiks Horácké Bajky jsou specifické tím, že den dopředu dostanu od vaší redakce téma, kterým se aktuální číslo bude zabývat. Já mám potom 24 hodin na to, abych na to vymyslel vtip o 2 - 4 polích. Samotná kresba pak trvá asi 3 hodiny.

Máš nějaké komiksové autory jako svůj vzor? Co se ti na jejich dílech líbí nejvíc? A hraje pro tebe v tomto ohledu roli i samotný příběh komiksu, nebo na to koukáš čistě z pohledu grafika?

Můj největší vzor je Albert Uderzo, tvůrce proslulého Asterixe, na jehož příbězích jsem vyrůstal. Momentálně je můj nejoblíbenější kreslíř Ben Calldvell. Jeho geniální až Picassovská zkratka je pro mě něco nepochopitelně krásného. Komiks se musí chápat komplexně se vším všudy. Znáte to z filmů. Film může mít naprosto ohromující efekty, ale pokud má hloupý příběh, tak mu nic nepomůže. Stejně tak může výborný příběh špatný režisér pokazit. Ideální je, když jde grafika s dějem ruku v ruce a vzájemně se tyto aspekty podporují a umocňují pak zážitek z četby. A tak v komiksu platí, že hloupý příběh krásná kresba nezachrání a nesrozumitelná a ošklivá grafika zabije dobrý příběh. I když, jak víme, obal prodává, takže čtenáři občas sednou na lep dobré kresbě. V tomhle ohledu ale komiksová komunita v Česku naštěstí dobře funguje a tyhle věci se velmi brzy roznesou. Jako třeba: dobrá kresba, ale nekupujte to, příběh stojí za prd.

Když bys měl říct, co považuješ zatím za svůj největší úspěch, co by to bylo?

Můj největší úspěch v branži je samozřejmě nedávno získaná Fabula Rasa za komiksovou tvorbu 2012 zejména za Štěky Broka Špindíry, které vychází i ve vašich novinách, a které jsou k dostání knižně. Potom také účast na spolutvorbě Čtyřlístku mi přináší velké uspokojení.

Máš ještě nějaký nesplněný komiksový sen?

Snů mám spoustu. Chci se podívat do vesmíru. A dost možná ještě dál. A pokud to neudělám doopravdy, tak v komiksu určitě! Rád bych dopověděl některé nakousnuté příběhy, jako jsou Procitnutí nebo Údolí stínů. Ale na všem už se pracuje, takže se mi celkem vzato plní sny za pochodu.

Máš teď na práci nějaký větší projekt či plán pro tvorbu? Zkrátka něco, co chystáš v nejbližší době?

Zatím, co mi v září vyjde další díl serie Victoria Regina ? Sherlock Holmes a Poslední případ, pracuji na dalším dílu jménem Skandál v Čechách, kde se můj nejoblíbenější detektiv setká se svou jedinou láskou. Nebo ne? V mých knihách se jeden doví všelijaká překvapení. Současně vzniká další komiks na motivy A. C. Doyla Ztracený svět, který by měl vyjít začátkem roku 2014.

Je ještě něco, co bys chtěl čtenářům sdělit?

Záměrem mých komiksů a mou touhou vždy bylo pobavit. Nehraju si na nějakého moralistu, nikdy nechci nikoho urazit. Vždy jsem chtěl pouze vykouzlit úsměv nebo údiv na tvářích čtenářů. Moc děkuji za jejich čím dál větší přízeň a projevenou náklonnost. Kdykoli se na mě můžou obrátit na mých stránkách www.petrkopl.cz. Snažím se odpovědět všem. A pro Třebíč, mé milované rodiště, budu mít vždycky slabost.

Děkuji za rozhovor.

Více obrázků Petra Kopla si můžete prohlédnout na webových stránkách Horáckých novin.

Autor: Libor Matoušek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk