Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kreslíř Jiří Jun: Nechme životu zlatou medaili

05.10.2018

TŘEBÍČ, CHODOV - Ještě jednou z Chodova do Chodova, tak nazval kreslíř Jiří Jun svoji výstavu, probíhající právě v Galerii u Vavřince v západočeském Chodově.


Jiří Jun (1942) rodák ze Světlé nad Sázavou, žijící dnes v Chodově u Karlových Varů, je jedním z nejoriginálnějších českých tvůrců na poli kresby. V letech 1966 – 1969 Jun pracoval v propagačním oddělení firmy ZGK Třebíč. V Borovině, na dvoře továrny, také poznal svoji budoucí manželku Zdenu, v Třebíči se jim narodila dcera Magdaléna a také se tam setkával s Ladislavem Novákem nebo Josefem Kremláčkem. Čtyři roky života v Třebíči koncem 60. let, to však na druhé straně nebylo hezké období. Z Třebíče byl Jun v roce 1969 změnou poměrů doslova vysídlen do západočeského pohraničí. Příští rok v lednu to už bude půl století, co Jun s manželkou a dcerou opustili Vysočinu a nový domov našli ve čtrnáctitisícovém městě Chodově v okrese Sokolov, v dnešním Karlovarském kraji.

V posledním čtvrtstoletí jsou Junovy kresby díly, hledajícími odpovědi na otázky o smyslu lidské existence, vesmírného řádu či permanentního souboje světla a tmy. Na Středoevropském bienále kresby v Plzni byly pravidelně oceňovány v konkurenci desítek dalších špičkových výtvarníků.

V loňském roce měl Jun možnost vystavovat své kresby v chodovské tvrzi, což je nejvýznamnější historická památka na pražském Jižním Městě, jejíž historie sahá až do 13. století. A bylo jen logické, že výtvarník se smyslem pro humor a s velkým citem pro bohatost češtiny nazval svoji výstavu „Z Chodova do Chodova“. V letošním září uspořádali v domovském západočeském Chodově v Galerii u Vavřince Junovi další výstavu. V této prosluněné galerii, založené v roce 2007, představuje Jiří Jun svoji tvorbu již potřetí. A výtvarník ji zřejmě nemohl pojmenovat jinak, než: Ještě jednou z Chodova do Chodova.

Jiří Jun je bytostný kreslíř, který své kresby vytváří jako podivuhodné předivo tisíců drobných tahů tuší, které na ploše papíru vytvářejí imaginární prostor pro zachycení jemu vlastního filozofujícího přemítání o tomto světě. „Jiří Jun potřebuje toto živoucí výtvarné předivo pro uchopení svých životních zkušeností, názorů, přemítání, podobenství a náznaků především proto, aby nám ukázal, že v tom řinčivém, dramatickém a neklidném světě kolem nás existují domény, nikoliv ty digitální, ale domény duchovních rozměrů, domény transcendentální, které nám dovolují vnímat soulad a řád světa, uklidňující duchovní,“ řekla o autorově tvorbě kurátorka výstavy Božena Vachudová z karlovarské Galerie umění.

Samotný Jiří Jun při vernisáži 12. září zauvažoval o tom, že žijeme v „prvobytně pospolité konzumně komerční společnosti, která stále jen někam spěchá s telefonem u ucha a jako by závodila s časem, i když tento závod nelze vyhrát, protože na konci budeme vždy druzí. Tak nechme životu zlatou medaili a važme si stříbra ve vlasech a tu bronzovou ponechme našim dětem, však jednou ke stříbru také dojdou.“

Při vernisáži zahrála houslová virtuoska Monika Cimprich, která přijela ze Švýcarska, kde žije a přivezla si s sebou horečku 38,5. Měla obdiv všech účastníků vernisáže. Výstava potrvá až do 15. listopadu. Otevírací doba galerie je v úterý a čtvrtek od 14 do 17 hodin, v neděli pak od 13 do 17 hodin.

Foto: archiv HoN

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk