Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kritici tendru na nového dopravce dostali pozvání na zastupitelstvo

17.10.2016

TŘEBÍČ (kv) - Starosta města Pavel Janata pozval na příští zasedání zastupitelstva, které se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu, ředitelku Spolku transparentní dopravy, který nedávno rozvířil debatu ohledně výběrového řízení na provozovatele MHD v Třebíči.


„Velmi mne těší Váš zájem o blaho našeho města a Vaše starost o jeho řádné hospodaření,“ píše starosta. Spolek, respektive ředitelka Eva Hovorková, která pozvání přijala, ale záležitost neprezentuje ani tak, jako péči o hospodaření města, jako spíše boj proti monopolizaci dopravy. Třebíč je pak z takového pohledu jen drobnou kostičkou ve skládačce zvýšení ekonomického tlaku, až nátlaku. „Je nám jedno, která firma zakázku získala. Nejsme spolek, který by byl ovlivňován nějakou politickou stranou, hnutím, nebo čímkoli jiným. Jde nám jen o to, aby v České republice byly podmínky rovné a uplatnitelné pro všechny poskytovatele. Touto konkrétní výzvou byli malí dopravci diskriminováni. A co se stane dál? Podepíše se smlouva na osm let za nějakou nehoráznou cenu. O to dampingovější cenu si pak bude moci Trado, potažmo Icom dovolit v jiných obcích, kde bude soutěžit, protože vydělávat bude na Třebíči. V tu chvíli nebude mít malý dopravce s deseti autobusy v životě šanci se do nějaké výběrového řízení přihlásit. Z Icomu se stane monopol a pak už nebude potřeba dělat žádné výběrové řízení. Nikde napříč republikou. A ve chvíli, kdy půjde o monopol, budou si cenu diktovat oni. A veřejná doprava je v důsledku vždycky placená ze státního rozpočtu, doplatíme na to všichni. Nejde o Třebíč. Jde jen o to, že na této kauze je to strašně vidět a na to chceme upozornit,“ popsala postoj spolku jeho ředitelka.

Spolek transparentní dopravy se na radnici (a všechny zastupitele) obrátil na začátku října. V dopise kritizoval její postup při hledání provozovatele městské hromadné dopravy na roky 2017 až 2024. Negativně hodnotil mimo jiné velký rozdíl v odhadovaných nákladech a skutečně vysoutěžené ceně (280 milionů oproti 470 milionům), podmínky, jako je kryté stání autobusů a také fakt, že případný nový provozovatel by měl na splnění všech podmínek včetně nákupu nových autobusů (pokud by je ještě neměl) jen tři měsíce. „Na situaci nás upozornil jeden náš spřízněnec z Moravy, jinak bych se o tom asi ani nedozvěděla,“ přiznává Eva Hovorková. „Teď se k nám dostávají další informace, třeba o fungování Icomu v Humpolci,“ dodává Hovorková.

Radnice ústy své mluvčí označila dopis, doručený před krajskými volbami, za součást předvolebního boje. Vydala také prohlášení, v němž na některé výtky spolku reaguje. Nyní přišla pozvánka na zasedání zastupitelstva. „Já i se svými kolegy samozřejmě ráda na zasedání zastupitelstva přijedu. Chtěla jsem ale po panu starostovi do té doby zodpovědět třeba to, zda už v té době bude podepsaná smlouva, jestli ještě hodlají něco dělat s cenou a podobně. Zatím mi žádná odpověď v tomto duchu nedorazila,“ uzavírá Eva Hovorková.

Veřejná zakázka byla vypsána letos v květnu. V srpnu komise otevírala obálky. Dotazy k soutěži poslaly kromě stávajícího dodavatele další dvě firmy, skutečnou nabídku ale podala jen společnost Trado MAD, byla tak v soutěži jediná a komise ji uznala za vítěze zakázky, která začne platit 1. 1. 2017. Spolek transparentní dopravy podal v souvislosti se zakázkou podnět Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a podal také trestní oznámení. A podle Hovorkové nebyl spolek jediný. Trestních oznámení je víc.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk