Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lady Chatterleyová v Hrotovicích!

14.03.2013

Hrotovice - Porcelánová panenka s precizně ušitými šaty v podobě hlavní hrdinky románu či novely. Když se vám zalíbí, třeba si o ní nakonec ten tlustý román přečtete. I když je to třeba sto let starý text literárního klasika, který se vám na první pohled jeví jako hodně nezáživný. I to může být cesta, jak přivést lidi zpět ke knize a čtenářství.


Slavná Madame Bovary, Jana Eyrová, Anna Karenina, ale třeba také hraběnka Olenská, Nana nebo Markétka z proslulého Bulgakovova románu Mistr a Markétka odehrávajícího se ve 30. letech minulého století v Moskvě? všechny ty slavné románové hrdinky, a mnohé další, si daly dostaveníčko v Městské knihovně v Hrotovicích. Pravda, jen v podobě asi třiceticentimetrových porcelánových panenek v dobovém oblečení. Na výstavě tam leží jedna vedle druhé a tiše vyprávějí svoje dávné příběhy. Nechybí mezi nimi dokonce ani Constance Chatterleyová! Ano, ta nemravná aristokratka z kdysi opravdu skandální knihy Davida Herberta Lawrence Milenec lady Chatterleyové. Tento anglický spisovatel svůj román z roku 1928 sepsal v Itálii a poprvé ho vydal ve Florencii. Jistě věděl proč. Ve Spojeném království bylo totiž vydání jeho románu soudně zakázáno až do roku 1960, neboť byl do té doby klasifikován jako pornografie. Kniha, která měla velký skandální úspěch, vypráví příběh o fyzickém vztahu mezi aristokratkou a muži z dělnické třídy.

Nejmenované nakladatelství mělo ten dobrý nápad, že k panenkám slavných literárních postav dodává i časopis, v němž se čtenář dozví hodně dalšího o hrdinkách románů reprezentujících módu a styl dané doby. I zmenšenou maketu lady Chatterleyové tedy můžete v těchto dnech spatřit v Městské knihovně v Hrotovicích. Zkrátka, každý prostředek je k dosažení chvályhodného cíle dobrý. A přivede-li nakonec panenka nemravné literární hrdinky našince znovu k četbě, je to účel, který světí prostředky. Už je to tak, od Harryho Pottera přes lady Chatterleyovou vzhůru k výšinám vyspělého čtenářství! Jan Beschaner

Autor: Jan Beschaner
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk