Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
O historii budovy promluvil starosta obce Josef Zahradníček.
(foto: Petr Chňoupek)

Lavice okoukal farář v Izraeli

14.10.2010

Studenec - Když 2. října roku 2005 generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek požehnal novou kapli sv. Václava ve Studenci, bylo všem jasné, že práce ještě není u konce. Chyběly věžní hodiny a vnitřní vybavení.


„Kapli bylo ještě třeba vybavit lavicemi, pořídit a zasadit věžní hodiny s elektrickým ovládáním zvonu. Také jsme chtěli kapli nasvítit,“ uvedl zdejší farář Petr Holý. Zajímavě řešeny jsou především lavice v kapli. Petr Holý prozradil, že je okoukal v jednom z kostelů při své návštěvě Izraele. „Veřím, že budou nejen pěkné na pohled, ale i praktické,“ dodal farář. Finančně se na celé akci vedle obce a farnosti podílela i Nadace ČEZ.

Historii budovy připomněl starosta Studence Josef Zahradníček. V roce 1832 budova sloužila jako škola se zvonicí. Škola tu byla až do roku 1933, kdy byla otevřena nová školní budova. Majitelem objektu se stala farnost Koněšín a ta ji v roce 1936 přestavěla na orlovnu. V letech 1954 ? 1986 sloužila orlovna jako prodejna smíšeného zboží. V roce 1987 přešel objekt do vlastnictví obce a v roce 1989 se z něj stal Katolický dům.

V roce 2005 darovala obec dům koněšínské farnosti. Ta okamžitě začala s přestavbou na kapli. Práce tehdy prováděl Jan Šibůrek z Koněšína za významné pomoci brigádníků ze Studence.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk